FOTEG 2013 Fuarında Gıda Güvenliğinde Yeni Mevzuat ve Beklentiler


1

 

 

FOTEG İstanbul 2013’ün organizatörü HKF Fuarcılık AŞ, fuar kapsamında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi; “Gıda Güvenliğinde Yeni Mevzuat ve Beklentiler” HKF Fuarcılık AŞ, bu yıl 7-10 Mart tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi-Yeşilköy’de 11.sini gerçekleştirdiği, Gıda İşleme Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı FOTEG İSTANBUL 2013 kapsamında bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

 

Fuarın ilk günü saat 14:00’de Uranüs konferans salonunda başlayacak toplantının konuşmacıları Gıda Güvenliği ve Hijyen Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Vet. Dr Can Demir ve Türkiye Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Sedat Kuru “Gıda Güvenliğinde Yeni Mevzuat ve Beklentiler” başlığı altında dinleyicileri bilgilendirdi.

 

12Gıda güvenliğine yönelik sistem geçen yıl itibariyle yeni bir döneme girmiş ve yeni gıda mevzuatının getirdiği en büyük yenilik; tüketiciye sunulan son ürünün denetimine ilave olarak, ahırdan ve tarladan başlayan “çiftlikten sofraya” denetim anlayışının Bakanlık programına alınması, bu sayede, uygunsuzluk ve sorunların üretim öncesinden başlayarak üretim tamamlanana kadar tespit edilebilir olması böylelikle gıda yaşam döngüsünde yer alan tüm kesimlere sorumluluk yüklemesi olmuştu. Toplantıda ülke ekonomisinin lokomotifi durumundaki gıda sektörüne ilişkin gıda güvenliği ve ihtiyaçlar değerlendirildi.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan HKF AŞ Genel Müdürü Bekir Çakıcı, çiftlikten başlayarak gıdanın denetlenmesi ve sağlıklı üretim yapılmasının esas alındığı böyle bir dönemde, tarafların elele vermesinin, birikimlerini paylaşarak azami faydaya dönüştürmesinin çok büyük bir ihtiyaç olduğuna inandığını vurgulayarak, “Şirketimizin gıda sektörüne yönelik düzenlediği ihtisas fuarlarında yarattığımız platformun bu konuda da katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Bundan sonra FOTEG’te her yıl bir konuda bilgilendirme toplantısı yapma kararı aldık ” dedi.

 

Gıda güvenliğinde yeni yaklaşımın ne olduğu, gıda güvenliğindeki hızlı yükselişin ve yeni mevzuatın sektöre kazandırdıklarının her yönüyle tartışılacağı toplantıda Sedat Kuru, gıda güvenliğinde AB’ye uyumun hızla gerçekleşmesi ve yeni mevzuatın sektöre kazandırdıkları, Vet. Dr Can Demir ise yeni dönemde mevzuat ve uygulama bazında gıda güvenliği konusundaki ilave beklentiler hakkında detaylı bilgi aktardılar ve Vet. Dr Can Demir, “fikir birliğine varılan ya da tartışmalı olan, merak edilen konuları mercek altına alacağız. Bu çerçevede, gıdada güvenliği temin etmenin yararlarını ve bu hedefin önündeki engelleri irdeleyecek, yenilikler konusunda AB’deki uygulamalara da dikkat çekeceğiz” dedi.

 

 

 

 

.

 

 


Yazan - 9 Mart 2013. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x