Fransa ‘frangipane kek’leri toplatıyor


 

Fransa ‘frangipane kek’leri toplatıyor

 

Fransa Tarım Bakanlığı, böcek ilaçlı yumurtalardan üretilen yassı çöreklerden sonra Hollanda kaynaklı bademli pastaların da (frangipane) piyasadan toplatılacak ürünler listesine eklendiğini açıkladı.

 

 

 

Fransa, Avrupa’yı sarsan böcek ilaçlı yumurta krizinin ardından satışı iptal edilen ve piyasadan toplatılan ürünler listesine Hollanda kaynaklı bademli pastaları da (frangipane) ekledi.

 

Fransa Tarım Bakanlığı, bu ürünlerde insan sağlığını önemli ölçüde etkileyecek bir riskin olmadığını ancak yapılan testlerde izin verilen kilogram başına 0,005 miligram oranından daha fazla böcek ilacı fipronil tespit edildiğini bildirdi.

 

Hollanda’daki yumurta kümeslerinde başlayan ve hızla büyüyen kriz sonucu milyonlarca yumurta, süpermarket rafları ve depolardan alınarak imha edildi.

 

Asya’da bazı ülkeler dahil 19 ülkeye yayılan skandalın sadece Hollanda’da 150 milyon euroluk zarara yol açtığı, Avrupa genelinde ise 150 çiftliğin geçici olarak kapatıldığı belirtiliyor.

 


Yazan - 19 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x