Fransa’da at eti skandalı


0,,16745088_303,00

 

 

Fransa’da ilaç firmaları ve binek ahırları tarafından satılan atların yasa dışı olarak kasaplara ulaştığı şüphesiyle pek çok bölgede baskın düzenlendi.

 

 

Fransa’da yetkililer, ülkenin güneyindeki 11 bölgede yasa dışı at eti satıldığı yönündeki ihbar sonrası baskın yaptı. İlaç araştırması ve binek ahırlarındaki çok sayıda atın yasa dışı olarak gıda ürünlerinde kullanılmak üzere kesilmiş olmasından şüpheleniliyor. Yaklaşık 100 güvenlik görevlisinin katıldığı baskında polis firmaları arayıp 21 şüpheliyi gözaltına aldı. Yapılan açıklamada, gözaltına alınanlar arasında olayın baş sorumlusu olduğu düşünülen kişinin de bulunduğu bildirildi.

 

 

İlk yapılan incelemelere göre, tüketici sağlığı için risk oluşturacak bir unsura rastlanmadığı açıklandı. Yıl başında Avrupa genelindeki at skandalına atıfta bulunan Fransa Tüketici Bakanı Benoît Hamon, bu kez dana eti olarak deklare edilmiş at etinin söz konusu olmadığını belirtti.
Fransız ilaç firması Sanofi, soruşturma için yetkililerle işbirliği yaptığını doğruladı. Yapılan açıklamada, firmanın kardeş kuruluşu Sanofi Pasteur‘ün geçen üç yıl içinde kuduz ve tetanosa karşı antikor geliştirmek amacıyla kullandığı 200 hayvanı tekrar sattığı belirtildi. Ancak önlem olarak söz konusu atların gıda çevrelerine ulaşmaması için işaretlendiği ifade edildi.
Binek ahırlarındaki atların da daha önce belirli ilaçlar verildiyse gıda maddesi olarak kullanılmak üzere kesilmesine izin verilmiyor.

DİĞER HABERLER
Pilicin budundan çok ayağı ihraç ediliyor

 

©Deutsche Welle Türkçe
dpa, BS/BK


18 Aralık 2013. 11:42
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x