Fransa’da Helal Gıda Pazarı


Fransa’da başkanlık seçim kampanyalarında kullanılan bir malzeme olarak geçtiğimiz günlerde gündeme gelen helal et tartışmaları şimdi de ekonomik boyut kazanıyor.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Paris’te düzenlenen Müslüman Gıda Fuarı, dikkatleri hızla büyüyen helal gıda sektörüne çekiyor.

Fransa’da 5,5 milyar euroyu bulan helal gıda pazarı yılda yüzde 10 oranında bir büyüme kaydediyor.

Siyasi polemik malzemesi

Fransa Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy, aşırı sağ oyları toplamak amacıyla geçtiğimiz haftalarda helal et kesimi konusunu seçim kampanyasında malzeme olarak kullanmıştı.

Başbakan Francois Fillon, İslami ve Musevi usullere göre hayvan kesiminin çağdışı olduğunu ve yasaklanması gerektiğini söylemişti.

Bu açıklamalar Fransa’daki Müslüman ve Musevi toplumun tepkisine neden olmuştu.

Bu polemikleri başlatan açıklama ilk olarak aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi lideri Marine Le Pen’den gelmişti.

Le Pen, Paris’te satılan bütün etlerin helal usullere göre kesildiğini belirterek Sarkozy’yi Müslüman baskıya boyun eğmekle suçlamıştı.

Helal gıda ürünleri bakımından Fransa büyük bir pazar

Fuarda helal etli bolonez sosu satan Aissa Osman bütün bunları “kuru gürültü” olarak değerlendiriyor.

Kenza Halal adlı et şirketinde satış müdürü olarak çalışan Raşid Abssi ise, politikacıların oy peşinde olduğunu söylüyor ve “mali krizden söz etmemek için bizi malzeme olarak kullanıyorlar” diyor.

Fransa büyük pazar

İngiltere’den Gem Foods müdürü Davud Ali, sektördeki firmaların talebi karşılamaya çalıştığını ama daha yolun yarısında olduklarını söylüyor.

“Çeşit ve yeni gıdalara açık olma bakımından Fransa daha ileride. İngiltere’deki Müslümanlar bu konuda daha tutucu” diyor.

Fuarda farklı ülkelerden farklı helal gıda ürünlerinin sergilenmesi bu sektördeki firmaların Fransa’yı büyük bir pazar olarak gördüğünün göstergesi.

Müslüman Gıda Fuarı’nda yer alan ürünler arasında Hollanda, Danimarka ürünleri, Türk etleri, Belçika yoğurdu, İngiliz bebek mamaları, Malezya sosları, Belçika ve Avusturya’dan alkolsüz şampanyalar, Amerika’dan viski tadında malt içecekleri bulunuyor.  BBC


5 Nisan 2012. 16:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x