Ganos Dağı eteklerinde ada çayı hasat mesaisi


20161123_2_20286272_16291547_web

 

 

Tekirdağ’da çiftçilerin ek gelir kapısı olan ve kış aylarında yoğun tüketilen ada çayında hasat zamanı başladı.

 

TEKİRDAĞ (AA) – Tekirdağ’da sağlığa faydasıyla bilinen ballıbabagiller familyasından ada çayının zahmetli hasadı başladı.

 

Geçimini genelde üzüm ve zeytin yetiştiriciliğinden sağlayan Şarköylüler, son zamanlarda alternatif ürün olarak Ganos Dağı eteklerinde ada çayı üretmeye başladı.

 

Gaziköy Mahallesi’ndeki çiftçiler, ekim ve çapalamanın ardından hasat vakti gelen ada çayının toplanması için sabahın ilk saatlerinden itibaren Ganos Dağı yamaçlarındaki tarlalarda yoğun mesai harcıyor.

 

Gün boyu toplanan ada çayları, çuvallara doldurulmasının ardından nakil için hazır hale getiriliyor. Daha sonra büyük saplardan ayıklanan ada çayı yaprakları, kapalı alanlarda kurutuluyor ve kooperatif aracılığıyla toptancılar ile pazarlamacılara satılıyor.

 

Demlenip çay olarak içilen, bazı yörelerde de yemekler için sosu yapılan ada çayı, zahmetli bir serüvenin sonunda tüketiciye sunuluyor.

 


Yazan - 24 Kasım 2016. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x