GAP Bölgesi Seracılıkta Umut Veriyor


Şanlıurfa, jeotermal su kaynaklarıyla seracılıkta merkez olma yolunda.

 

Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden GAP’ın hayata geçirilmesiyle her alanda değişim ve gelişimin yaşandığı bölgede son yıllarda seracılık da önemli ölçüde ilerledi.

 

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’da jeotermal enerjiyle seracılık yapılan Karaali Bölgesi’nde 16 yeni jeotermal su kuyusunun açılacağını böylece bölgenin öneminin daha da artacağını söyledi.

 

Geçen yıl yaptırılan bir seranın paketleme de dahil tam otomasyon sistemine sahip olduğunu aktaran Müslüm Yanmaz, ”25 milyon dolarlık bu sera, yalnızca Türkiye’nin değil belki de Avrupa’nın en modern sera tesislerinden biri haline geldi. Bu yatırımlar bölgenin ne kadar doğru bir alan olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki günlerde toplam 16 jeotermal kuyu açılacak. Bu kuyularla Başbakanımız’ın 2023 hedeflerine biz de Urfa’dan 10 bin dekar serayla katkı sağlamış olacağız. 2023 yılı hedefimizde ihracata sağlayacağımız katkının 500 milyon dolar civarında olması planlanıyor” diye konuştu.


Yazan - 22 Aralık 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x