GAP Mardin Yöresinde Yılda 3 Ürün Alınabilecek


Mardin’in bereketli topraklarından artık yılda 3 ürün alınabilecek. Vali Turhan Ayvaz, GAP’la birlikte bereketin fışkıracağı topraklarda tarım ve sanayinin paralel yükseleceğini söyledi. Ayvaz, “Çocuklarımız parayı koyacak yer bulamayacak.” dedi.

Mardin İşadamları Derneği (MARİAD) yönetim kurulu ile Şanlıurfa Girişimci İşadamları Derneği (ŞUGİAD) yönetim kurulu üyelerinin birlikte yaptığı programa konuk olan Vali Turhan Ayvaz, Şanlıufa ve Mardin’in ortak kaderi olduğunu ifade etti. ‘Anadolu Kaplanları’ denilen sanayicilerin İstanbul’u zorladığını söyleyen Ayvaz, bölge iş adamları olarak birlik ve beraberlik içerisinde çalışıldığı takdirde, bölgenin kaderinin değişeceğini belirtti.

Birinci ortaklığın, tarihi ve turizm alanında olduğunu kaydeden Vali Ayvaz, “Şanlıurfa’ya gelen turist bize de geliyor. Size veya bize gelen turistin bölgeye büyük faydası var. Bu alanı Siirt ve Hasankeyf’e kadar genişleteceğiz. Şanlıurfa ile tatlı bir rekabetimiz var. Urfa ‘en eski tapınak bizde’ dedi. Bu da tuttu. Mardin’de ise 50 bin yıllık taşlar çıkıyor. Mardin’de de çok miktarda tapınak ve tarihi mekanlar var. Müthiş bir tarihimiz var. Kazdıkça eski çağlara ait mezarlar çıkıyor.” diye konuştu.

GAP’LA BİRLİKTE YILDA 3 ÜRÜN ALINABİLECEK

İkinci ortaklığın ise tarım alanında olduğunu belirten Vali Ayvaz, “GAP, Urfa’dan sonra Mardin’e gelecek. Halkımız, artık yılda 3 ürün alabilecek. Bu da tarımdan sonra sanayinin de gelmesi demektir. Pamuk, zeytin vs. ileride sanayileşmeyi getirecek. İleride bizim çocuklar parayı koyacak yer bulamayacaklar. Memleketimiz, birlik ve beraberlik içerisinde olmalı. Siz değerli hayırsever iş adamlarının işleri de inşallah bereketli olur. İnsanlar hayır yaptıkça, batmak üzere olan şirketlerin bile 10 kat kâr ettiğini gördüm. Sizlere nasihata gerek yok. Zaten sizler yaptığınız hayırların bereketini görüyorsunuzdur.” şeklinde konuştu.

ŞUGİAD Başkanı Mehmet Öksüzoğlu da Şanlıurfa’ya gelen turistin, Mardin’e gitmeden bölgeyi terk etmediğini söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının (STK) görevini tam olarak yapması gerektiğinin altını çizen Başkan Öksüzoğlu, “Burada ortak hareket etmeden bahsediyoruz ama biz STK olarak gereğini yapamaz, altını dolduramazsak bu çalışma boşa gider. Bizim üretken olmamız gerekiyor. STK’lar görevlerini tam yaparsa şahıslar bazında da meyveleri alınabilir.” dedi.

MARİAD Başkanı Mehmet Ali Babaoğlu da birlik olunursa fiiliyatta da çok başarılı olunacağını ifade etti. İnanılırsa yapılamayacak, üstesinden gelinemeyecek bir işin bulunmadığını da söyleyen Başkan Babaoğlu, büyümek isteyen iş adamının mutlaka yurt dışı seyehatlere çıkması gerektiğini belirtti. Çok gezip görmeyen insanın ümitsizliğe düştüğünü de belirten Başkan Babaoğlu, yurt dışı seyehatlerin iş adamının ufkunu açtığını kaydetti. Daha sonra, ŞUGİAD Başkanı Mehmet Öksüzoğlu, Mardin Valisi Turhan Ayvaz’a Urfa’ya has mırra kahve takımı hediye etti. Programa, Mardin Emniyet Müdürü Derviş Kara da katıldı.

Cihan


Yazan - 1 Aralık 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x