Garanti’de ‘hakim’ İspanyol oldu


137929

 

 

 

İspanyol bankacılık devi BBVA, Doğuş Grubu’na 2.5 milyar dolar (5.5 milyar TL) daha ödeyerek Garanti Bankası’nın yönetiminde çoğunluğa ulaştı

 

İSTANBUL – Doğuş Grubu’nun, Garanti Bankası’nın çıkarılmış sermayesinin yüzde 14.89’una tekabül eden Garanti Bankası hissesini Banca Bilbao Vizcaya Argentaria’ya (BBVA) satmak üzere bugün hisse devir sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

 

Türkiye Garanti Bankası AŞ’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlanan açıklamasında, Banka hissedarları Doğuş Holding AŞ (“DOĞUŞ Grubu”) ve Banca Bilbao Vizcaya Argentaria, SA (“BBVA”) tarafından bankaya iletilen bilgilere yer verildi.

 

Doğuş Grubu, Türkiye Garanti Bankası AŞ’nin çıkarılmış sermayesinin yüzde 14.89’una tekabül eden toplam 625 milyon 380 bin nominal TL değerde Garanti Bankası hissesini BBVA’ya satmak üzere bugün bir Hisse Devir Sözleşmesi imzaladığı vurgulanan açıklamada, satışa konu hisselerin toplam bedelinin 5 milyar 497 milyon 90 bin 200 lira, beher hisse bedelinin ise 8.79 lira olarak tespit edildiği aktarıldı.

 

Doğuş Grubu’nun Garanti Bankası’ndaki payı yüzde 10 olacak

 

Açıklamada, 2014 yılı faaliyet karından dağıtılacak temettünün satışa konu beher hisse başına 0.11 lirasına kadar olan kısmının Doğuş Grubu’na ait olacağı belirtildi. Söz konusu hisse devrini takiben Doğuş Grubu’nun Garanti Bankası’ndaki payının yüzde 10 olacağına dikkat çekildi.

DİĞER HABERLER
Danıştay yürütmeyi durdurdu

 

BBVA’nın, Doğuş Grubu’ndan satın almak üzere mutabakata vardığı hisselerin devrinin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu, Rekabet Kurulu da dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki ilgili resmi merci onaylarının alınmasını takiben gerçekleştirileceği dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

“Doğuş Grubu ve BBVA arasında Garanti Bankasının sevk ve idaresi hususunda daha önce 1 Kasım 2010 tarihinde imzalanmış Hissedarlar Sözleşmesi de 19 Kasım 2014 tarihinde tadil edilmiştir. Tadil edilen Hissedarlar Sözleşmesi alınması gereken yasal izinlerin temin edilmesini takiben gerçekleştirilecek hisse devri ile eş zamanlı olarak yürürlüğe girecektir.

 

Tadil edilen Hissedarlar Anlaşması’na göre, Garanti Bankası Yönetim Kurulu’nun 10 kişiden oluşması; 7 üyesinin BBVA tarafından Genel Kurul’a aday gösterilmesi, BBVA tarafından belirlenen bu adaylardan ikisinin denetim komitesinde yer alması ve her iki adayın ilgili mevzuat gereği bağımsız üye sıfatına sahip olmaları; 2 üyenin Doğuş Grubu tarafından Genel Kurul’a aday gösterilmesi ve son bağımsız üyelik için adayın ortak kararla belirlenerek Genel Kurul’a aday gösterilmesi hususunda, Doğuş Grubu ve BBVA arasında mutabakata varılmıştır.

 

Doğuş Grubu tarafından bankanın yüzde 1 hissesini temsil eden pay üzerinde BBVA’ya daha önce tanınmış olan alım opsiyonu (call option) ise ortadan kaldırılmıştır.” AA

DİĞER HABERLER
TZOB'dan Başbakan'a "ayçiçeği" mektubu

19 Kasım 2014. 21:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x