Gazprom’a darbe, Türkiye’ye müjde:


8922235370

 

 

 

“Rus gazının fiyatı bu yıl yüzde 35 ucuzlayacak”

 

Türkiye Gazprom’un verdiği yüzde 6 indirim ile yetinmeyip daha fazla indirim almak için pazarlık yaparken, petrol fiyatlarındaki düşüş zaten fiyatı sert bir şekilde aşağıya çekti. Geçen yıl bin m3 gazın Avrupa satış fiyatında ortalama 341 doları yakalayan Gazprom’un, bu yıl  222 dolarla yetineceği hesaplanıyor.

 

Vedomosti gazetesinin haberine göre, bu hesabı Rusya Ekonomi Bakanlığı yaptı. Buna göre, Avrupalı alıcılar geçen yıla kıyasla yüzde 35 daha ucuza Rus gazını alacak.

 

Gaz fiyatları hesaplanırken petrol temel kriter alınıyor ve yeni fiyatlar 6-9 ay vadede alıcıya yansıyor.

 

Petrolün 50 dolar civarındaki düşük fiyatı devam ederse, gelecek yıl gaz fiyatının 200 doların da altına düşmesi ihtimal dahilinde.

 

SATIŞ ARTACAK, GELİR DÜŞECEK

 

Gazprom verilerine göre 2014’te Avrupa’ya 146,6 milyar m3 gaz satılıp 49.8 milyar dolar elde edildi. Bu yıl miltar 160 milyar m3’e çıkacak ama gelir 35,5 milyar dolara düşecek.

 

2014’te Gazprom’un toplam cirosunun yüzde 70’i Avrupa’dan gelmişti.

 

Gazprom ile Türkiye arasındaki fiyat pazarlıkları da devam ediyor. Putin’in gezisinde yüzde 6 indirim verilmiş ancak Ankara bunu yeterli bulmamıştı. Bakan Yıldız müzakerelerin sürdüğünü ve çok yakında yeni fiyatın belirleneceğini söylemişti.  “Türk Akımı” projesi öncesinde Rusya’nın Türkiye’ye daha fazla indirim vermesi

 

//www.turkrus.com/

 


Yazan - 13 Şubat 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x