“Gıda ve Yemlerde Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar” Konulu Panel


Anadolu Üniversitesi Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe, “GDO’lu ürünler kansere yol açtığını düşünüyoruz” dedi.

 

Tepebaşı Belediyesi’nin katkılarıyla, GDO’ya Hayır Platformu tarafından Özdilek Sanat Merkezi’nde dün “Gıda ve Yemlerde Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar” konulu panel ve çalıştay düzenlendi. Panel ve çalıştayın açılış konuşmasını yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, küreselleşme ile her şeyin ele geçirilmek istendiğini söyleyerek, “Tarım, siyaset, ekonomi, sağlık küreselleşme ile ele geçirilmek isteniyor. Türkiye, GDO ile bir maliye bakanının mısır ithal etmesiyle tanıdı. Maalesef bu kişi bir dönem Eskişehir milletvekilliği de yaptı. Bir gecede mısır fiyatları değişiyordu. Ama artık o bakan yok. Çünkü 2009 seçimlerinde Tepebaşı’nı biz kazandık. Kendisine tavsiyem GDO’lu ürünlerden uzak dursun” diye konuştu. GDO’lu ürünlerin insan sağlığını tehdit ettiğini kaydeden Ataç, GDO’nun kırsalı yok ettiği gibi Büyükşehir Belediye Yasa’sının da yok ettiğini ifade etti. Ataç, “Büyükşehir Yasası ile köyler mahalle olacak.

 

Buralara imar girecek. Bunun sonucunda da hayvancılık ve tarım yapılamaz hale gelecek. Kısa zamanda iktidar değişikliği ile bu yasaları eski hallerine getirilmesi gerekiyor” dedi.

 

BİLİM ETİĞİ ÖNEMLİ

 

Anadolu Üniversitesi Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe ise açılış konuşmasında, GDO teknolojisinin bilim açısında büyük adım olduğunu söyleyerek, “Ancak teknolojinin nasıl kullanıldığı önemlidir. Atom bombası insanlar için bir felaket olabilirken aynı zamanda enerji olarak da kullanılabilirdi. GDO’da da aynı durum söz konusudur. Yapılan incelemelerde GDO’lu ürünlerin canlılarda kansere yol açtığını düşünüyoruz. Bu nedenle bilim etiği burada çok önem kazanıyor” şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Uzman Dr. Yavuz Dizdar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Işıl Ergin, Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Abdullah Aysu, Tüketici Örgütleri Federasyonu Başkanı Fuat Engin ve Çiğ Süt Üreticileri ve Tüketicileri Grubu ve Yazarı Çapar Kanat konuşmacı olarak katıldı.

 

Panelin ardından, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nden Dr. Barış Gencer Baykan tarafından bir çalıştay gerçekleştirildi.


Yazan - 10 Aralık 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x