Uzman Görüşü: Gebelik süresince beslenmede yumurta ve beyaz et tüketimiProf. Dr. Serdar Özşener
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kadın Doğum Kliniği

Gebelik süresince sağlıklı beslenme açısından nelere dikkat edilmelidir?

Gebelik süresince sağlıklı beslenme hem anne adayı hem de bebek açısından çok önemli bir süreçtir. Sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği kadar ara öğünler ile gebelerin günde 5 öğün beslenmesi öneriliyor. Gebelere az az fakat sık beslenmelerini tavsiye ediyoruz.

Öğünlerde içerik olarak ele aldığımızda sabah kahvaltısında; süt ve meyve suyu, eğer sağlık sorunu söz konusu değilse her gün fakat belirli durumlar varsa da haftada 3 gün protein ihtiyacı açısından yumurta tüketimini öneriyoruz.

Öğlen yemeklerinde sebze yemeği, kırmızı ya da beyaz et, haftada en az 3 gün protein ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmelerinin önemli olduğunu belirtebilirim. Bu da ızgara şeklinde beyaz et tüketimi ile karşılanabilir.

Akşam yemekleri de benzer özellikler gösterebilir ki ara öğünlerde meyve, sandviç ve eğer sağlık sorunu yoksa tatlı tüketilebilir.

Gebelikte beslenme

Gebelikte protein tüketimi için neler söyleyebilirsiniz?

Gebelikleri ilk 3 ay, ikinci ve üçüncü 3 ay şeklinde sınıflandırıyoruz. İlk 3 ay bulantı ve kısma söz konusu olabildiği için kilo artışı ikinci ve üçüncü 3 ayda başlar. Gebelikte bir miktar protein öneriyoruz. Bu sadece protein diyeti değil. Haftada 3 gün beyaz ya da kırmızı et ya da yumurta tavsiye ediyoruz. Gebenin sağlık durumunda sorun olmaması halinde her gün yumurta tüketimi söz konusu olabilir. Et, süt ve yumurta hazır proteindir ve düzenli şekilde tüketilmelidir.

DİĞER HABERLER
Zeki Alasya hayatını kaybetti

Sağlıklı bir gebelik için tüm gebelik süresinde 11-12 kilo alımı idealdir ki haftalık kilo artışı da yarım kilo olarak öngörülebilir. Gebelikte normal dönemlerin 300 kalori fazlası uygun olabilir.

Günlük 2000 kalori tüketimi söz konusu ise bu oran gebelik döneminde 2300 kaloriye çıkabilir. Fakat günlük beslenme periyotu ayarlanırken, mutlaka protein tüketmek en önemli noktalardan biridir. Büyüyen ve çoğalan hücrelerde protein kesinlikle bir ihtiyaçtır. Fazlası ise zarardır. Ama günlük protein eksikliğinin bebeklerde problemlere yol açtığını da belirterek sözlerimi bitirebilirim.


20 Nisan 2019. 03:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x