Gelen balık azalınca,fiyatlar tavan yaptı…..


unnamed (1)

 

 

Halim UTLU

2014 Eylül’de 650 ton balık gelen Toptancı Hali’nde, bu yıl Eylül’de 417 tona düştü…..

 

417 ton balık arasında, 240 tonla hamsi birinci, 46,5 tonla istavrit ikinci, 46,4 tonla palamut üçüncü, 24 tonla sardalya dördüncü, 10 ton ile alabalık, beşinci sırada yer aldı….

 
Balık sezonunun açıldığı Eylül ayında, getirilen balık miktarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 azalma dikkat çekti. Geçen yıl aynı ayda 650 ton balığın geldiği Ankara Toptancı Hali’ne, bu yıl Eylül ayında 417 ton balık geldi.

 

Toptancı Hal’e getirilen toplam 417 ton balık arasında, 240 tonla hamsi birinci, 46,5 tonla istavrit ikinci, 46,4 tonla palamut üçüncü, 24 tonla sardalya dördüncü, 10 ton ile alabalık, beşinci sırada yer aldı.

 

2014’te birinci hamsi 200, ikinci palamut 157 ton

 

2014 Eylül ayında toplam 650 ton balık Toptancı Hal’e getirilirken, en çok gelen balık sıralamasında birinci sıraya yine hamsi oturmuştu.Birinci hamsi 200 ton, ikinci palamut 157 ton, üçüncü levrek 55 ton, dördüncü çupra 46 ton, beşinci sırada ise istavrit 44 tonla yer almıştı.

 

Karadeniz’den çıkan balık ilk olarak Ankara’ya gönderiliyor

 

Bu yılın Eylül’ünde Toptancı Hal’e getirilen diğer balıklar ise geçen yılda olduğu gibi şöyle sıralandı; kolyoz, tekir, somon, mezgit, bako mezgit, granyoz, tombik, mırlan, kolorit, küpez, mercan, barbun, minakop, kefal ve kalkan.

 

Marmara, Karadeniz ve Ege Denizi’nden balık getirildiğini, Karadeniz’den çıkan balığın da ilk olarak Ankara’ya gönderildiğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal yetkilileri,balığın Samsun, Ordu, Sinop, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, İstanbul, İzmir, Zonguldak, Muğla, Mersin, Hatay ve Bartın’dan yoğun olarak getirildiğini ifade ettiler.

 

Alabalık, levrek, çupra, somon, uskumru da geliyor

 

Toptancı Hal’de, çiftlikte üretilen alabalık, levrek, çupra gibi balıklar ile yurt dışından nakledilen somon ve uskumru da yer alıyor.

 

Gelen balık miktarındaki düşüşü, havaların sıcak gitmesi ve bayram tatilinin uzun olması nedeniyle avlanmaya çıkanların azalmasına bağlayan Hal yetkilileri,önümüzdeki günlerde havaların soğumaya başlamasıyla, balık miktarında artış beklendiğini belirtiyorlar.


Yazan - 7 Ekim 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x