Gelibolu Yarımadası Alev Alev yanıyor


gelibolu1

Çanakkale’ de Gelibolu Yarımadası’nda ormanlık alanda büyük bir yangın çıktı.

 

Yangına, Tekirdağ, Edirne, Keşan’ın da alarında bulunduğu çevre il ve ilçelerden çok sayıda arazöz ile belediyelere bağlı itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Takviye güçler de bölgeye gönderiliyor. Ayrıca yine çevre il ve ilçelerde konuşlu 6 helikopter ile bir amfibi uçak bölgeye sevk edildi. Havadan ve karadan yoğun bir çalışma yapılmasına rağmen, adeta mermi gibi patlayan kozalaklar, yangın alanının genişlemesine neden oluyor. İlk başladığı sırada ters yönde ilerleyen yangın, rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park’a doğru ilerlemeye başladı. Kuvvetli rüzgar söndürme çalışmaları da olumsuz yönde etkiliyor.Çeşitli hayvanlarında yanarak telef olduğu yangın için yardım çağrısı yapıldı.

 

gelibolu-yarimadasi-ndaki-orman-yangini-devam-4880291_400Saat 12.05′ te ormanlık alandan yükselen dumanları Çanakkale boğazında geçiş yapan ticaret gemileri de farkedince ilk ihbarlar Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü’ne deniz telsizinden yapıldı..

 

Gelibolu yarımadası’ndaki orman kuleleri de yoğun duman üzerine bölgeye söndürme ekipleri sevketti..Çanakkale’ de konuşlanan bir yangın söndürme helikopteri bölgeye sevkedildi.Yangına Gelibolu Yarımadası’nda görev yapan 10 kişilik 4 arazöz ekibi de gönderildi.

 

Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri yoğun ormanlık alanda yükselen alevleri söndürmek için çalışma başlattı..


Yazan - 28 Temmuz 2013. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x