Genç Çiftçilere Damızlık Koyunları Teslim Ediliyor


Giresun ilinde “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında gerçekleştirilen ithal damızlık koyun dağıtımı konusunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri vermiştir:
“Bakanlığımızca ülke genelinde uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projesi 2017 yılı destekleri kapsamında; Giresun ilimiz genelinde 59 genç çiftçiye Romanya’dan ithal ve karadenize kıyısı olan bir coğrafyadan geldiği için daha kolay uyum sağlayabilecek Turcana ırkı toplam 2 bin 183 baş damızlık koyunun dağıtımına başlanmıştır. Hibe almaya hak kazanan her bir genç çiftçimize 35 koyun ve 2 adet koç verilmek suretiyle, kendi sürülerini oluşturma ve geçimlerini bundan sağlama imkânına kavuşacaklardır.
Bu kapsamda, Piraziz’de 6 çiftçi , Bulancak’ta 6 çiftçi, Keşap’ta 6 çiftçi, Tirebolu’da 1, Şebinkarahisar’da 6 çiftçi, Görele’de 3 çiftçi ve Doğankent’te 3 çiftçi olmak üzere toplam 31 genç çiftçiye koyunları teslim edilmiştir. Diğer ilçelerimizdeki genç çiftçilerimizin hayvanları da kısa süre içerisinde dağıtılacaktır. Giresun’da genç çiftçilere koyunculuk için verilen bu hibe desteğinin toplam parasal değeri 1 milyon 770 bin lirayı bulmaktadır.
Ayrıca İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizde görevli veteriner hekimler tarafından, bakım-besleme ve sağlık koruma konusunda yetiştiricilere teknik ve pratik bilgiler verilmekte, gerekli aşıları yapılmaktadır” dedi.

Giresun İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü


Yazan - 18 Kasım 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x