Gençlik yıllarında piliç eti yiyen insanlarda kanser olma riskinin daha düşük olduğu belirlendi


37 copy

Prof.Dr.Tahir AKSOY

Araştırma Sonucu:

Gençlik yıllarında piliç eti yiyen insanlarda kanser olma riskinin daha düşük olduğu belirlendi

World Poultry, Haziran 26 2013

Bu hafta yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre delikanlılık yaşlarında piliç eti tüketenlerde kolon kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmüştür…

20 000 den fazla kadın üzerinde yapılmış bir araştırmanın sonuçlarına göre 13-19 yaşları arasında daha çok piliç eti tüketmiş kadınlarda kolon kanserine dönüşme riski bulunan bir tür tümöre  (colorectal adenom) daha az rastlanmıştır.

Adenom oluşumu ile kırmızı et tüketimi arasında doğrudan bir ilişki bulunamamış fakat elde edilen bulgular göstermiştir ki her gün kırmızı et tüketmek yerine arada bir öğün piliç eti veya balık tüketmek rektal ve ileri safhadaki adenom riskini yüzde kırk gibi bir oranda azaltmaktadır.

Doğru ilişki yalnızca lise yıllarında çok miktarlarda piliç eti yemiş kadınlarda belirlenmiş ve ileri yaşlarda piliç eti tüketenlerde kolon kanseri riskinde bir azalma belirlenmemiştir. Diyet aslında tüm kanser türleri için düşük bir risk faktörü iken kolon kanseri diyetten en çok etkilenen tür olmuştur.

Daha önce yapılmış araştırma sonuçlarına göre de piliç eti tüketmek kolon kanseri riskini azaltabilmektedir.

Kaynak: National Chicken Council 

 

Study: Teenage chicken eaters have lower cancer risk

A new study published this week has linked chicken consumption during teenage years to a lowered risk in colon cancer.

The study of more than 20,000 women found that those who consume more chicken as teens had a lower risk of colorectal adenomas, which are benign tumours that can progress into colon cancer.

A direct relationship between red meat intake and adenomas was not found, but the results showed that replacing one serving per day of red meat with one serving of poultry or fish may reduce the risks of rectal and advanced adenomas by about 40%.

The correlation was only found between women who ate larger amounts of poultry during high school, no correlation was found between poultry consumption as an adult and reduced risk of colon cancer.  Diet is usually a lower risk factor for cancer, but among all cancers, colon cancer is most influenced by one’s diet.

Previous studies have also identified that eating poultry may decrease risk of colon cancer.

Source: National Chicken Council

by World Poultry Jun 26, 2013


Yazan - 27 Haziran 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, Prof. Dr. F. Tahir Aksoy. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x