Geniş Kapsamlı Hayvancılık Çalıştayı Düzenlenecek


Mehmet Erkan DOĞAN

 

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, “Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık Çalıştayı”nın düzenleneceğini bildirdi. Malatya merkezli, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin bağlı bulunduğu Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, çalıştaya geniş katılım istenilerek, “DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile 2-3 Şubat 2013 tarihlerinde Bingöl Üniversitesi Yerleşkesi’nde Doğu Anadolu Bölgesi Hayvancılık Çalıştayı düzenleyecek.

 

BÖLGEDEKİ HAYVANCILIK SORUNLARI ELE ALINACAK

 

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın görevleri arasında bölgenin kalkınmasının hızlandırılması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların proje ve faaliyetlerinin uyum ve bütünlük içinde yürütülmesini sağlayacak eylem planları hazırlamak, bunların uygulanmasını koordine etmek, izlemek ve değerlendirmek ile bölgenin gelişme potansiyeline, sorunlarına ve imkanlarına dair araştırma, etüt, proje ve incelemeler yapmak veya yaptırmak yer alıyor” ifadeleri kullanıldı.

 

“Başkanlık, kendisine tevdi edilen görevlere istinaden bölgenin en önemli ekonomik faaliyetleri arasında yer alan hayvancılık sorunlarına yönelik hayvancılık çalıştayını düzenleyerek bölge hayvancılık problemlerine çözüm önerileri sunmayı planlıyor. Çalıştay, 2 Şubat 2013 Cumartesi günü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Program DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sayın Adnan Demir’in çalıştay sunuşu ile devam edecek

 

. Çalıştay Metodolojisinin sunulmasının akabinde Kalkınma Bakanı Sayın Dr. Cevdet Yılmaz katılımcılara hitap edecek. Bakan’ın konuşmasından sonra grup çalışmaları başlayacak ve bölge hayvancılığı tüm yönleri ile masaya yatırılacak. Öncelikle bölge hayvancılığının mevcut durumu analiz edilerek sorunları tespit edilecek.

 

YEDİ ALT SEKTÖR ALTINDA ELE ALINACAK

 

Çalıştayda Bölge Hayvancılığı; Besi Sığırcılığı, Süt Sığırcılığı, Kanatlı Yetiştiriciliği, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Arıcılık, Hayvancılığa Dayalı Sanayi gibi yedi alt sektöre ayrılarak ele alınacak ve bu alt sektörlerde çalışma grupları oluşturulacak. Çalıştay 3 Şubat 2013 Pazar günü Çalıştay Sonuç Raporu’nun okunmasıyla sona erecek” denilen açıklamanın son bölümünde şunlar belirtildi:

“Çalıştaya; Türkiye Kalkınma Vakfı, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, DAP Bölgesi; üniversitelerinin ilgili fakültelerinin bölümlerinden akademisyenler, kalkınma ajansları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il müdürlükleri, EBK kombina müdürlükleri, ticaret borsaları, il ziraat odaları, Tarım Kredi Kooperatifleri bölge müdürlükleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu il koordinatörlükleri, Damızlık Koyun-Keçi ve Sığır Yetiştiricileri Birliği, Arı Yetiştiricileri birliklerinden yoğun bir katılım olması bekleniyor.”


Yazan - 31 Ocak 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x