Gerçek bal ile sahte bal ayırt edilebilir mi ?


bal 1

 

 

 

 HALİM UTLU

 

 

Bal tadı ve görünümü vermek için, nişasta bazlı şeker,glikoz, gıda boyası ve bal aromaları kullanılıyor….

 

Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ör, buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın, krem ya da tereyağı kıvamına gelmesinin, balın hakiki olduğunu gösterdiğini açıkladı.

 

Ör,gerçek bal  ile sahte bal nasıl ayırt edilir? sorusunu da cevapladı.Halkın sağlığını tehlikeye sokan sahte balların tüketilmemesini,balın buzdolabında kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelmesi gerektiğine dikkat çeken Ör, “Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın, krem ya da tereyağı kıvama gelmesi, balın hakiki olduğunu gösterir. Bal, kristalize olarak kendini korumaya alır” dedi.

 

Sahte bal satanlara karşı tedbirli olunmalı

 

Sahte bal satanlara karşı vatandaşların tedbirli olmaları gerektiğini,bal tadı ve görünümü vermek için nişasta bazlı şeker, glikoz, gıda boyası ve bal aromalarının kullanıldığını anlatan Başkan Ör,Birliklerinde bin 196 üye bulunduğunu, sahte bal satan firma veya kişilerin, bu üyelerden kesinlikle bal almadığını söyledi.

 

Sahte bal reklamları halkı aldatıyor

 

Ör, en büyük sıkıntının televizyonlarda yayınlanan sahte bal reklamları olduğunu belirterek, “Sahte bal satan firmalarla sonuna kadar mücadele edeceğiz” şeklinde devam ederek,sözlerini şöyle noktaladı;

Diğer Haberler:
       Bolu’da  “Anasına Bak Balını Al” Projesi Start Aldı

 

Kavanozlar 1 kilogram değil, 600 gram

 

“Bu ürünleri bal olarak alan tüketicilerden duyduğumuz, aldıkları kavanozların 1 kilogram değil, 600 gram olduğudur. Peteklerin çevresini de glikozla doldurduklarını biliyoruz. Sağlık kurallarına uygun olmayan bu bal görünümlü ürünleri tüketen kişilerin, daha bilinçli olmalarını istiyoruz. Maliyeti 1-1,5 lirayı bulan bu ürünler, çok ucuz fiyatlara satılıyor. 2014’de kestane balının kilogram taban fiyatını 60 lira olarak açıkladık.”


Yazan - 25 Mart 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x