Gıda Denetiminde Büyük Çatlak…!


2012 yılında yürürlüğe giren 5996 Sayılı Veterinerlik Hizmetleri, Bitki Koruma, Gıda ve Yem Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre eksiklik tespit edilen işletmeler hakkında idari para cezası uygulanmaya başlandı.

 

 

Ülke genelinde 538 bin işyerini denetime alan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığ’na bağlı 500 bin denetçi geceli gündüzlü çalışarak tam randıman alamasalar da çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar.

 

 

İdari Para Cezalarının en düşük miktarı bin 187 TL’den başlamaktadır. Bu nedenle gıda işletmecisi esnafların dikkatli olmaları yetkililer tarafından belirtiliyor.

 

 

MANTIKSIZLIK BURADA BAŞLIYOR

 

 

Veteriner,Ziraat ve Gıda Mühendisleri ise bu konuda yetkisiz kalmalarından şikayet ediyorlar.

 

 

Bu konu ile ilgili olarak bilgi veren yetkiler “Ortaokul-Lise mezunu Polisin cezai işlem yapma yetkisi var,İlkokul mezunu bir Zabıtanın cezai işlem yapma yetkisi var,İlkokul mezunu Orman Muhafaza Memurunun cezai işlem yapma yetkisi var.Hatta orman muhafaza memurunun tuttuğu tutanağı bakan bile bozamazken, Üniversitenin en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Zir.Mühendisi,Gıda Mühendisi veya Veteriner Hekim Bölümlerinden mezun olmuş hatta bazıları yüksek lisans,Doktora yapmış Gıda Denetim Görevlilerinin Cezai İşlem Yapabilmesi için Önce İlçe Müdüründen Sonra Sırasıyla Şube Müdürü,İl Müdür Yardımcısı ve İl Müdüründen Onay alarak Cezai işleme başlaması sizce ne kadar doğru ve başarılı olabilir.Şu Andaki Gıda Denetiminin durumu aynen bu şekildedir .  Denetimler çoğu zaman sadece selam verip kaşe basmakla geçiyor.Amirlerinden İcazet alamayan denetçiler kendi başlarına hiçbir işlem yapamıyor.Klasik Amir-Memur İlişkisi.Siyasetçi Amiri sıkıştırıyor Amirde Memuru.Sonra Güvenli Gıdadan Bahsediliyor.Birde üstüne Gıda Güvenli Ellerde diye Televizyonlarda Kamu Spotu Olarak Reklam veriliyor…”  diyerek dert yandılar.

DİĞER HABERLER
Gıda ve tarımda ithalat yavaşladı, ihracat öne geçti

18 Haziran 2012. 15:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x