Gıda güvensizliğinin ciddi şekilde artması bekleniyor


2001’den sonraki en kötü kuraklık Kuzey Kore’nin gıda üretimini vurdu

 

 

 

 

Fotoğraf: ©FAO/Cristina Coslet

 

21 Temmuz 2017, Roma – Kuzey Kore’de temel gıda maddesi pirinç, mısır, patates ve soya fasulyesi de dahil olmak üzere bitki üretimi uzun süreden beri devam eden kuru kava koşullarından dolayı bu sene ciddi zarar görürken ülke nüfusunun büyük bir kesimi gıda güvenliği tehdidi altında. Bu tespitler BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde hazırladığı son rapordan geldi.

 

Kuzey Kore’nin (resmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) bitki üretim bölgeleri için çok hayati olan nisan ayından hazirana kadar olan yağış miktarı uzun süreli ortalamanın oldukça altında kaldı. Bu durum ekim faaliyetlerinin ciddi şekilde bozulmasına yol açarken 2017 başlıca mevsim bitkilerine de zarar verdi.

 

FAO Çin ve  Kuzey Kore Temsilcisi Vincent Martin “Şu ana kadar başlıca hububat üretim alanlarında mevsimsel yağış miktarı; hububat üretiminin emsali görülmemiş şekilde 2 milyon tona kadar düştüğü 2001 seviyesinin altında kalırken bu durum nüfusun büyük bir bölümü için gıda güvenlik koşullarını çok keskin bir şekilde kötüleştirdi.” diye konuştu.

 

Ciddi kuraklık dönemi 2016/17 erken mevsim bitkilerini etkiledi. Bunlar buğday, arpa ve patatesi de içeren ve haziran ayında toplanan hasattan oluşuyor. FAO’nun son hesaplamalarına göre 2017 erken mevsim bitki üretimi yüzde 30 civarında düşerken geçen yılki 450 bin ton seviyesi 310 bin tona geriledi.

 

Erken mevsim mahsulleri yıllık toplam hububat üretiminin sadece yüzde 10’unu oluşturmasına rağmen bu bitkiler mayıstan eylüle kadarki ürünün eksik olduğu dönemde önemli bir gıda kaynağı.

 

2017 mevsim bitkilerine dair endişeler

 

Temmuzun ilk yarısındaki yağmurlar Ekim-Kasım hasatları için biraz iyileşme sağlasa da bunlar 2017 ana mevsim bitkilerinin normal ekimi ve gelişimi için çok geç kaldı.

 

Yağmurun eksikliğinin; normalde toplam başlıca mevsim hububat ürünlerinin yaklaşık üçte ikisinin üretildiği Güney ve Kuzey Pyongan, Güney ve Kuzey Hwanghae ve Nampo City’nin dahil olduğu ana hububat üretim alanlarında temel mevsim bitkileri üzerinde ciddi etkisi olması bekleniyor.

 

Acil müdahaleler

 

FAO Temsilcisi Martin “Etkilenen çiftçileri desteklemek ve günlük alınan gıda miktarının düşürülmesi gibi en korunmasızlar için istenmeyen mücadele stratejilerini önlemek için acil müdahale gerekiyor.  Şu an çiftlerin sulama aracı ve makine de dahil olmak üzere uygun ve zamanlı tarımsal yardım alması çok önemli.” dedi.

 

Rapora göre su kayıplarını önlemek ve suya ulaşılabilirliği arttırmak için ıslah ve sulama düzenlerini iyileştirmeye bir an önce başlanması da çok önemli.

 

Özellikle çocuk ve yaşlılar gibi en korunmasız kişilere yeterli gıda tedarikinin teminat altına alınması için ürün eksikliğinin zirve yaptığı gelecek üç ay boyunca gıda ithalatının ticaret veya gıda yardımları vasıtasıyla arttırılması gerekli olacak.

 

Uzun vadeli yardım

 

FAO ayrıca çiftçilerin ve hane halklarının doğal afetler ve iklim değişikliğine karşı dayanıklıklarının arttırılması için kurağa dayanıklı bitkilerin ve geçim yollarının çeşitlendirilmesinin teşvik edilmesi tavsiyesinde bulundu.

 


Yazan - 21 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x