Gıda takviyesi ilaçlarına yakın takip


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, televizyon ve internet sitelerinde yayınlanan gıda takviyesi ilaçlarını yakın takibe aldı.   
 
159 televizyon veinternetsitesine zayıflatıcı, kilo aldırıcı vekansergibi rahatsızlıkları önleyici etkisi bulunanilaçreklamlarına ilişkin uyarı yazısı gönderildi. Uyarı yazısında “Mevzuat hükümleri ve açıklamalar doğrultusunda, bahsi geçen gıda takviyesi reklamlarına ilişkin olarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi, aksi takdirde şirketiniz hakkında yasal işlemlerin uygulanacağı bilinmelidir.” ifadelerine yer verildi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Reklam Kurulu’nun tüketicilerin haksızlığa uğramamaları için reklamları titizlikle incelediğini belirterek, “Son zamanlarda, içeriğinde bitkisel bileşenler bulunan ve ‘Gıda Takviyesi’ adı altında satılan ürünlerle ilgili reklamlarda, bu ürünlerin zayıflamaya veya kilo almaya yardımcı olduklarına, birçok rahatsızlığı önleyebileceğine ve tedavi edebileceklerine dair iddialara sıklıkla rastlıyoruz. Bu reklamların büyük oranda, gerekli mevzuatlara aykırı olduğunu ifade etmeliyim.” dedi.

Son günlerde sıkça gündeme gelen gıda takviyesi ilaçları hakkında değerlendirmede bulunan Sanayi Bakanı Ergün, bu tür ürünlerin insan sağlığını doğrudan etkilediğini belirterek üzerinde titizlikle durduklarını kaydetti. “Tüketicilerin ekonomik zararlarını telafi etmek mümkün olabilir; ancak sağlıkta ortaya çıkacak bir sorunun telafisi mümkün olmayabilir.” uyarısında bulunan Ergün, tüketicilerin reklamlar sebebiyle mağdur olmalarının engellenmesine çalışıldığını bildirdi. Bu ürünlerin piyasaya arzı,Tarımve Köyişleri Bakanlığı’nın üretim veya ithalat iznine tabi. Reklamı yapılan ürünler arasında bu izni dahi almamış veya başka firmalara ait izinleri kendilerinin gibi gösteren ürünlere rastlanabildiğini aktaran Ergün, “Bir ürün üreteceksin, sonra kendi kafana göre, mesela bu kansere iyi gelir diye satacaksın. Bu ürünlerin hiçbir zararı olmasa bile, vatandaşımızın duygularının, hastalıklarının, ihtiyaçlarının bu şekilde suistimale uğramasına izin veremeyiz, vermeyiz.” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Banvit, tedavi amaçlı dahi antibiyotik kullanmıyor !!!

Gıda sektörüne 1,17 milyon TL ceza

Reklam Kurulu’nca 2010 yılında karara bağlanan 732 dosyadan 46 adedi gıda sektörü ile ilgili. Bu dosyalardan 41 tanesi, ilgili mevzuata aykırı bulundu. Aykırı bulunan 41 adet dosyadan 28 tanesi için durdurma cezası verilirken, 13 dosya için idari para ve durdurma cezası uygulandı. Geçen yıl gıda sektörüne uygulanan toplam idari para cezası miktarı 1 milyon 170 bin lirayı buldu./Zaman/


27 Mart 2011. 11:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x