Gıda Ürünleri Fuarı Yapıldı


Bu yıl yirmincisi düzenlenen Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknoloji Fuarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla İstanbul Fuar Merkezi-CNR Expo’da açıldı.

 

Fuar açılışında konuşan Bakan Eker, Afyonkarahisar’da yaşanan ve 25 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan olay nedeniyle Türkiye’nin üzüntü içerisinde olduğunu ifade ederek, “25 evladımızı maalesef kaybettik. Bu şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil başsağlığı diliyorum.” dedi.Türkiye’nin tarihsel marka alanının gıda olduğunu söyleyen Bakan Eker, bugün insanların sadece kendileri ve yakın çevreleri için değil, başka insanlar için de üretim yaptığını belirtti. Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu beraberinde yeni disiplinlerin çalışmalarını getiriyor, müşterek bir çalışma ortamı gerektiriyor. Bugün ambalaj, muhafaza, stok, nakliye bunun için önemli. Yeni ufuklara ulaşacaksak, farklı kültür havzalarında yaşayan insanlara gıda götüreceksek, onların tercihlerini, alışkanlıklarını, gelir düzeylerini dikkate almamız lazım. Gerek bakanlık olarak oluşturduğumuz ve oluşturacağımız mevzuatla gerek standartları, kodifikasyonu belirlemeyle ilgili çaba ve faaliyetlerimizle gerekse politika belirleyen müessese olma özelliğimizle bunu daha iyi bir noktaya taşımanın çabası içerisindeyiz.”

 

Tarım ve gıda sektörünün her gün biraz daha yüksek verimlilikle çalışan bir düzeye geldiğini vurgulayan Bakan Eker, Türkiye’nin bugün tarımsal üretim hasılası ile dünya ülkeleri içerisinde 7, AB ülkeleri içinde 1. sırada yer aldığını belirtti. Bakan Eker, “Bunun daha iyi bir noktaya taşınması, daha verimli sağlıklı bir üretim yapılması, toplumun dengeli ve sağlıklı beslenmesi açısından gıda ve gıda standardizasyonunun bizim için özel anlamı var” dedi.

 

Konuşmaların ardından kurdele kesim töreni yapıldı. Bakan Eker ve beraberindekiler, stantları ziyaret etti. Bu esnada sıcak helva yoğuran ustaları izleyen Bakan Eker, ustalara yardım ederek helva yoğurdu.


Yazan - 11 Eylül 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x