GIDANI KORU kampanyası belediyelere çağrıda bulundu


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gıda Kurtarma Derneği gıda israfını azaltmak amacıyla gıda bankacılığı faaliyetlerini desteklemek ve gıda bankacılığı yapan belediyelerin kapasitelerini arttırmak için bugün bir çalıştay düzenledi.

GIDANI KORU kampanyası kapsamında düzenlenen çalıştay, gıdanın kurtarılması ve yeniden dağıtılmasının teşvik edilmesi ve kolaylaştırılması için karar vericilere yol göstermeyi amaçlıyor.

Çalıştay aynı zamanda gıda bankacılığının belediyelerin sosyal yardım programlarına entegre edilip, daha fazla gıda bağış alabilmeleri için kapasitelerini geliştirmelerini hedefliyor. Böylelikle belediyeler hem bütçelerini koruyabilecek hem de daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşabilecek.

Açılış konuşmasında yerel yönetimlerin ve özel sektörün gıda israfının önlenmesi, ayrıştırılması ve yeniden kullanılması için kilit role sahip olduğunu ifade eden FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu sözlerine şöyle devam etti:

“Yerel yönetimler bir yana, gıda bankaları gıda israfı ve fazla üretime karşı her gün ön safhada yer alan değerli aktörler. Tüm dünyada hem ailelerin sırtındaki yükü, hem de gıdadaki kıtlığı azaltmada yardımcı olmak için kilit önemdeler. Bu konuda tüm ilgili paydaşlarımızın da desteğiyle uzun soluklu ve somut bir çözüm bulacağımıza inancım tam.”

Diğer Haberler:
2030 yılına kadar açlığa son hedefine ulaşabilmek zor

Gıdayı herkes için erişilebilir yapmanın insanlığa sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Bugün bizi bir araya getiren çalıştay, oluşturacağımız ortak aklı bütüne yaymak için önemli bir fırsat” dedi.

“Gıda israfının önlenmesi konusunda etkili, yenilikçiyi, kapsayıcı tüm fikirlere açığız”

Salgınla birlikte tedarik zincirinin işleyişinin, gıdanın altın ve petrol kadar değerli olduğunun gözler önüne serildiğini ifade eden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, salgından sonra da tarım gıda tüm dünyanın ana gündeminde olacağını söyledii. Gıda israfının önlenmesi konusunda etkili, yenilikçiyi, kapsayıcı tüm fikirlere açık olduklarını ve bunun için “Benim de bir fikrim var!” adlı bir yarışma başlattıklarını duyurdu. 

“Belediyelere diyoruz ki, gıda israfını önleme adına bir fikriniz mi var? Gelin bizimle paylaşın. Fikirlerini bir yıl içinde hayata geçirenlere daha büyük mali destek vermek istiyoruz.” dedi.

“Gıda bankacılığı israfın önüne geçmede en etkili silahlarımızdan”

Gıda bankacılığının, gıda israfının önüne geçmede en etkili silahlardan birisi olduğunu vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Gıda bankacılığı, ihtiyaç sahipleriyle güvenilir gıdayı ücretsiz olarak buluşturan bir yapı. Aslında sadece gıda değil, insanca yaşamak için gerekli olan, hijyen malzemeleri, kıyafet, kitap ve oyuncak da bazen bu sisteme dahil olabiliyor. Türkiye’de mevcutta işleyen bir gıda bankacılığı sistemi var; ancak bu sistemin iyileştirilmesi gereken yanları çok. Bize düşen bu eksiklikleri tespit edip, sistemi daha iyi işler hale getirmek. Sizlere düşen ise, bu sistemi yaygınlaştırmak!” diye konuştu.

Diğer Haberler:
FAO: Küresel gıda fiyatları artmaya devam ediyor

“Mevcut ulusal gıda bankası kapasitemizi 30 katına çıkardık”

Açılış konuşmalarından sonra toplantı Gıda Kurtama Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci, “Türkiye’de Gıda Bankacılığı’nın Son Durumu” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Gıda Kurtarma Derneği olarak 2017 yılından itibaren Fazla Gıda iş birliğinde 16,000 ton gıdanın israfını önleyerek 1,1 milyon insana ulaştıklarının altını çizen İnci sözlerine şöyle devam etti:

“Mevcut ulusal gıda bankası kapasitemizi bu sürede 30 katına çıkarmış olmamıza karşın, gereken kapasitenin yüzde 51’i seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu gerekçeyle Gıda Kurtarma Derneği olarak tüm belediye ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliğine açık olduğumuzu bildirmek isteriz.”

“FAO olarak bölge ülkelerinin de isteği üzerine gıdanın kurtarılması ve yeniden dağıtılmasına dair kılavuz hazırladık”

FAO’nun Avrupa ve Orta Asya’da gıdanın kurtarılması ve yeniden dağıtılmasına dair yaptığı çalışmalara değinen FAO Gıda Kaybı ve İsrafı Uluslararası Uzmanı Myriam Annette “FAO olarak, bölge ülkelerinin de isteği üzerine, gıdanın kurtarılması ve yeniden dağıtılmasına dair kılavuzlar hazırladık. Gıda bağışlarını da içeren bu kılavuz, gıdanın kurtarılması ve yeniden dağıtılmasını mümkün kalacak uygun mevzuat ve politikaların uygulanmasını destekler nitelikte.” dedi.

Kılavuzun başta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere farklı ülkelerdeki politika önlemleri ve yasal düzenleme örneklerinden oluştuğunu ifade eden Annette, yine AB olmak üzere birçok uluslararası kurumun ilgili yayımlarının kılavuzda bulunabileceğini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler:
FAO, Türkiye ülke internet sitesini açtı

Çalıştay “Sosyal Belediyecilik ve Gıda Bankacılığı” ve “İyi Örneklerin Paylaşımı” başlıklı oturumlarla devam etti.


Yazan - 20 Nisan 2021. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x