Girişimci Kadın Çiftçiler Ödüllendirildi


15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günüvesilesiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni” Ankara Bilkent Otel’de gerçekleşti.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, milletvekilleri ve kadın çiftçilerimiz katıldılar.

İzmir İli Menemen İlçesi Emiralem Mahallesi’nde organik üretim yapan çiftçimiz Hatice Halaç‘ın da “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor ” kategorisinde, “Kadın Çiftçiler Organik Kompost Üretimine El Atıyor” projesi ile ödüle layık görüldüğü törende, ödül alan tüm kadınlara plaket verildi.

Törende konuşan Emine Erdoğan, tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, kaynakları etkin ve verimli kullanan, bulunduğu çevreye rol model olan kadınların, gelecek adına umutları artırdığını vurguladı. Erdoğan “Kadın elinin değdiği her iş, değer kazanıp bereketleniyor. Şu bir gerçek ki, kadınlar yaptıkları işe yüreklerini koyuyorlar. Toprağın emektarı kadınlarımızı yürekten kutluyorum. Çalışkanlıkları, gayretleri ve girişimci özellikleriyle umudumuzu besliyorlar. Türkiye’nin geleceğine büyük yatırım yapıyorlar. Bilgi ve becerilerini geliştirme, tarımsal ürünleri markalaştırma yolunda gücümüze güç katıyorlar” dedi.

Emine Erdoğan, bugün şehir hayatında olduğu gibi kırsal alanda da kadınların el emekleri ve alın terleriyle yaşamın zorluklarını paylaştığına işaret ederek, “Girişimcilik dendiğinde akla hep şehir ortamı gelir. Oysa girişimcilik, kırsal alanda yaşayan kadınlarımız için de geçerli bir sıfattır.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi için Ulusal Eylem Planı’nı hazırlayarak girişimciliğin önünü açtığını hatırlatan Emine Erdoğan, kadınların geniş bir yelpazede desteklendiğini, girişimcilik eğitimlerinden proje bazlı çalışmalara kadar kadınlar için yeni imkânların oluşturulduğunu anlattı.

Emine Erdoğan, kadınların makine, ekipman desteğiyle iş kurmalarının sağlandığını ve hibe programlarından faydalanmaları için pozitif ayrımcılık yapıldığını belirterek, “İl ziyaretlerimiz sırasında kadınlarımızın çok farklı projelere imza attıklarını görüyor ve onlarla gurur duyuyorum. Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi kaynakları etkin ve verimli kullanan, bulunduğu çevreye rol model olan kadınlar, gelecek adına umudumuzu arttırıyorlar. Kadın elinin değdiği her iş değer kazanıp bereketleniyor.” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, konuşmasını, “Tüm çiftçi kadınlarımızın 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, Anadolu’nun bereketli topraklarının hepimize şifa getirmesini diliyorum. Eli toprak kokan çalışkan kadınlarımızı sevgiyle selamlıyorum. Hasadınız bol, ürününüz bereketli olsun inşallah.” diyerek sonlandırdı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ise; “Yüzde 50 hibeli kırsal kalkınma projelerimizde proje sahibinin kadın çiftçi olması veya tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik üyesi olması durumlarında ‘ilave puan’ veriliyor. Böylece kadın çiftçilerimiz proje seçiminde ön sıralara çıkıyor. Genç Çiftçi Programı kapsamında 30 bin lira hibeyle genç girişimci kadınlara öncelik verilmiştir. 2016 yılında başvurusu onaylanan ve hibe almaya hak kazanan 15 bin çiftçinin yüzde 75’ini kadın çiftçilerimiz oluşturmuştur. Pozitif ayrımcılık değil bu, aslında hak verme olayı. Kadınlarımıza haklarını vermek önemlidir” dedi.

“Üretmek sizden destek bizden”

Ülkemizin, Anadolu’nun kalkınmasını istiyorsak mutlaka ve mutlaka kadınlara önem vermeliyiz diyen Fakıbaba “Her başarılı işin içinde mutlaka bir kadın eli vardır. Kadın girişimcilerimize sesleniyorum… Üretmek sizden destek bizden” dedi.

Ödül töreninin ardından Emine Erdoğan ve beraberindekiler, kadın çiftçilere ait ürünlerin yer aldığı stantları gezerek, üretici kadınlardan yürüttükleri çalışmalar ve ürünler hakkında bilgi aldı.


Yazan - 25 Ekim 2017. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x