Global kriz, çöpe atılan bebek bezlerini yıkanır hale getirdi


Tüm dünya’yı etkisi alan ekonomik kriz insanları yeni yeni buluşlara sevk etmeye devam ediyor.Bunun en yeni örneği ise,yıllardır kullandıktan sonra çöpe attığımız bebek altı bezleri yeni bir teknoloji ile yıkanıp tekrar kullanma imkanını veriyor.

 DAHA YEŞİL BİR GELECEK İÇİN  

 Tüm dünyada anneler tarafından tercih edilen yıkanabilir bebek bezi, artık Türkiye’de. Bu sunulan bebek altı bezi,yıkanabilme özelliği ile kullan-at bezlerin çevreye verdiği tahribatı engelliyor ve havaya salınan CO2 miktarının azalmasına yardımcı olarak çevre dostu bir kullanım sunuyor.

 Türkiye’de her yıl ortalama 1,4 milyon bebek doğuyor. Yapılan araştırmalara göre, yılda yaklaşık 5 milyar kullan-at bezi kullanılıyor. Bu bezler ya yakılıyor ya da kendi kendine yok olması için doğaya bırakılıyor. Bir bebeğin doğumundan tuvalet eğitimi aldığı döneme kadar geçen sürede, bebek bezlerinden oluşan yaklaşık 1.200 kilogramlık bir çöp dağı oluşuyor. Bu çöpler yakıldığında ise, havaya zehirli bir gaz olan Dioxin salınımı gerçekleşiyor. Doğaya bırakılan kullan-at bebek bezlerinin yok olma süresi ise 200-500 yıl arasında değişiyor.  

Hem Çevreci, Hem Ekonomik, Hem De Sağlıklı

Bu bez, kullan-at bebek bezlerine kıyasla sağlıklı ve ekonomik yapısı ile dikkat çekiyor. Bu teknolojinin ürünleri, anti-alerjik, anti-bakteriyel ekolojik microfiber

kumaştan üretildiği için bebeklerde pişik ve alerji oluşumuna neden olan faktörleri azaltıyor. Ürünler doğal oluşunun yanı sıra geri dönüşüm özelliği ile çevreyi de koruyor. Bu bezlerin Genel Müdürü Kaan Özsökmen; “Kullan-at bezlerin üretimi için her yıl 7 milyondan fazla ağaç kesiliyor. Çocuklara çöp dağları değil, yemyeşil ağaçlarla kaplı bir çevre bırakmak öncelikli hedefimiz. Bu hedefimizle çıktığımız yolda, geri dönüşüme verdiğimiz değer ile, doğal anti alerjik ve anti bakteriyel kumaşlardan yıkanabilir bebek bezleri ürettik. BabyNEO ürünleri, özellikle annelerin bebeklerine sunabileceği sağlıklı ve doğal ürünler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Pişik ve alerji oluşumuna neden olan faktörleri azaltıyor ve diğer fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra kullanım kolaylığı da sunuyor.” diyor.

İngiltere menşeli Landbank Danışmanlık tarafından yapılan araştırmaya göre; yıkanabilir bebek bezleri, tek kullanımlık bebek bezlerine göre enerji tüketimi açısından da avantaj sağlıyor. Kullan-at bebek bezlerinin üretiminde, yıkanabilir bebek bezi üretimine oranla 3.5 kat daha fazla enerji harcanıyor. 8.3 kat daha fazla geri dönüşümü olmayan hammadde, 90 kat daha fazla az geri dönüşümü olan kaynaklar tüketilmekte. Ayrıca 60 kat daha fazla katı atık ve 2.3 kat daha fazla atık su oluşmakta.

 

 

 


1 Şubat 2012. 13:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x