Göç başlamadı balık fiyatları uçtu


Akdeniz, Ege ve Marmara’dan üremek için ilkbaharda Karadeniz’e göçen balıkların, Ege’ye dönüş göçünün henüz başlamadığı, bu nedenle yakalanan balık miktarının az, fiyatların ise yüksek seyrettiği bildirildi.

Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takvimler eylülün ortasını göstermesine rağmen, hava sıcaklıklarının hala yüksek olduğuna dikkati çekti.

Dalarel, sıcak havalarda balıkların denizde dağınık olduğunu, havalar soğudukça bir araya toplanarak güneydeki sıcak denizlere doğru göç etmeye başladıklarını ifade ederek, “Akdeniz, Ege ve Marmara’dan üremek için ilkbaharda, özellikle nisan ayında Karadeniz’e göçen balıkların, geriye dönüş göçü başlamadı. Daha erken. Marmara’ya balık akını henüz başlamadı. Ucuz balık için eylül sonu, ekim başını bekliyoruz” diye konuştu.

Bu durumun sıcaklık derecesinin yanı sıra, rüzgar ve akıntıların durumundan da kaynaklanmış olabileceğini belirten Dalarel, avlanan balık miktarı az olunca, fiyatların da doğal olarak yüksek seyrettiğini dile getirdi.

Dalarel, Marmara’da, şu anda hamsinin kayda değer miktarda avlandığını, fiyatının 5-7 lira arasında değiştiğini kaydederek, lüfer ve palamutun ise çok pahalı olduğunu vurguladı.

Gemlik Balık Hali’nde iri palamudun çiftinin 25-30, lüferin ise tanesinin 15-20 liradan satıldığını anlatan Dalarel, kuzey rüzgarlarıyla denizin iyice soğumasının ardından, balık göçünün hız kazanacağını, ay sonuna doğru hamsinin yanı sıra lüfer ve palamut başta olmak üzere, daha bol balık avlamayı umduklarını dile getirdi.

Akdeniz, Ege ve Marmara’dan üremek için ilkbaharda Karadeniz’e göçen balıkların, Ege’ye dönüş göçünün henüz başlamadığı, bu nedenle yakalanan balık miktarının az, fiyatların ise yüksek seyrettiği bildirildi.
 
Bursa’da tezgahlarda yer alan bazı balıkların ise fiyatları ise şöyle:

Balık (kilo)      Fiyat/TL
—————   ——–
Hamsi                
İstavrit              7-10
Levrek               22
Tekir                 18
Uskumru           10
Mezgit           16-18
Sardalya              6
Palamut (tane)    10-18
Lüfer (tane)          25
 


Yazan - 16 Eylül 2011. Kategori GIDA, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x