Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu devam ediyor


 

 

 

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki göçerlerin, yaylalarda geçirdikleri 6 ayın ardından havaların soğumasıyla başladıkları dönüş yolculukları sürüyor.

 

 

 

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki göçerlerin, yaylalarda geçirdikleri 6 ayın ardından havaların soğumasıyla başladıkları dönüş yolculukları devam ediyor.

 

İlkbahar mevsimiyle hayvanlarını otlatmak amacıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Muş’taki yaylalara gelen göçerler, havaların soğumasıyla bir süre önce dönüş yolculuğuna başladı.

 

Eşyalarını at ve eşeklerin sırtına yükleyen göçerlerin yüzlerce hayvan ile günlerce sürecek yolculuğu renkli görüntüler oluşturdu.

 

 

 

Muş’un Korkut ilçesindeki yaylalarda 6 ay boyunca hayvan yetiştiriciliği yapan göçerler zorlu yolculukta Muş merkeze bağlı Derecik köyü kırsalına ulaştı.

Göçerlerden Ali Kıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şırnak’ın İdil ilçesinden gelerek hayvan yetiştiriciliği yaptıklarını ve şimdi dönüş yolculuğuna başladıklarını söyledi.

 

Dönüş yolculuğunda geceleri kurdukları çadırlarda konakladıklarını anlatan Kıran, gündüzleri de kilometrelerce yürümek zorunda olduklarını ifade etti.

 

 

 

“Gebe hayvanları telef olma riski nedeniyle araç kullanamıyoruz”

Gebe hayvanlarını telef olma riski nedeniyle araçlara bindiremediklerini dile getiren Kıran, şöyle konuştu:

 

“Bizim aile olarak yaklaşık 3 bin koyunumuz var. Bölgemiz yazın çok sıcak. Ot ve mera sıkıntısı var. Bu nedenle Muş’taki yaylalara geliyoruz. Kiraladığımız yaylalarda 5-6 ay kalıyoruz. Hava soğuduğunda da iki ay süren zorlu yolculukla İdil’e ulaşıyoruz.”


Yazan - 10 Ekim 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x