Google Altın Yumurtaların Yaratıcısı Peter Carl Faberge’yi tanıttı


Peter Carl Fabergé asıl adıyla Carl Gustavovich Fabergé 30 Mayıs 1846?da St. Petersburg’ta doğdu ve 24 Eylül 1920 tarihinde öldü. Mücevher tasarımcısıdır.

 

Faberge Yumurtaları bilinen en meşhur eserlerinin başında gelmektedir. Carl Fabergé tasarımcı Gustav Fabergé’ ve karısı Charlotte Jungstedt’in oğludur.

 

Fabergé eğitimine Alman okulu olan St. Anne’s Gymnasiumunda başladı. Carl eğitim gezisinden sonra, 1864′te St. Petersburg’a döndü ve babasının yanında işe başlamıştır.

 

Faberge Yumurtaları Nedir?

 

Faberge yumurtaları, Carl Faberge’nin en önemli eserleridir. Bu yumurtaların Çar III. Aleksandre’nin siparişleri olduğu bilinmektedir. Eşi Marie Feodorovona’ya Paskalya hediyesi olarak sunmak için sipariş etmiştir. 53 tane olduğu bilinen yumurtaların 8 tanesinin varlığı tespit edilememiştir. Faberge Yumurtalarının genelinin çoğu Amerika koleksiyonlarında, çok küçük bir kısmı ise Kremlin Sarayı’ndadır.

 

Çarlık Rusyası’nın tanınmış mücevhercisi olan Carl Faberge´in yaptığı bu eşi emsali olmayan pırlantalı, zümrütlü, yakutlu altın yumurtalar paskalya geleneğini Çar için kıymetli taşlarla sembolleştirmişti. Gelenekte bahar ve yeniden doğma ritüeli vardı, doktrine göre kışı getiren kötü ruhlar ölüyorlar, yerlerine baharı ve yeniden doğuşu simgeleyen genç ruhlar geliyordu.


DİĞER HABERLER
ANADOLU AJANSI'NA 92.YILINDA YENİ LOGO
30 Mayıs 2012. 18:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x