Göynük’te 3 Yılığına Keklik ve Sülün Avı Yasaklanacak


EATAAA

 

 

Göynük Kaymakamı Nuri Çetin, ilçedeki keklik ve sülün popülasyonunun artması için bölgeyi 3 yıllığına avlanmaya kapatacaklarını bildirdi.

 

 

Göynük Kaymakamı Nuri Çetin, ilçedeki keklik ve Sülün popülasyonunun artması için bölgeyi 3 yıllığına avlanmaya kapatacaklarını bildirdi.

 

Çetin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Göynük’te daha önceleri çeşitli tür hayvanların doğaya bırakıldığını hatırlatarak, kaçak ve bilinçsiz avcılık nedeniyle bu hayvanların çoğalmadığını belirtti.

 

Doğaya, 2013 yılında bin adet keklik ile 500 adet de Sülün saldıklarını dile getiren Çetin, “Bu uygulamaya bu yılda devam edeceğiz. Bizim bölgemiz Keklik ve Sülün’ün bol olduğu bir bölgedir. Bu tür canlılar eskiden sürüler halinde kümeslere geliyormuş.  Bu sene bazı kapalı alanlara saldık ve yine köylere gelmeye başladılar.  Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin de bu konuda bizleri destekleri var. Bu yıl 4-5 bin keklik ve Sülün alıp yeniden doğaya salacağız” diye konuştu.

 

Bu tür canlıların üretim ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle insanlardan kaçmadığına dikkat çeken Çetin, “Yaklaşık 3 yıl boyunca avcılığa kapatarak popülasyonun artmasını sağlayacağız. Bu tür canlılar insanlardan kaçmadığı için çok kolay avlanıyor. Bir de kekliklerde üreme fazla 1 yıl sabredilirse üremeleri artacak. Avlanma olduğu şeklinde cezai işlemler uygulanacakken bazı alanlar açık tutularak avlanma serbest kalacak” ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
Süt üretimi arttı

 

Çetin, av yasağının  önümüzdeki seneden itibaren başlayacağını duyurarak, “Avlanma alanları belli bir süre avcılara kapatılacak. Bizim avcılarımız da bunu istiyor. ‘Kaymakam bey siz bunu yapın, biz 1-2 yıl bekleyelim daha sonra avlanma alanları açıldığında biz öyle avlanalım’ diyorlar. Bizim avcıların bu yüzden sıkıntısı değil talepleri var” dedi. –


25 Ekim 2014. 10:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x