GDO’lu Mısır Operasyonu…


Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen ”Osama” ve ”Volgabolt” isimli gemilere gümrük ekiplerince düzenlenen operasyonda 6 bin 600 ton GDO’lu mısır ele geçirildi

Bir süredir istihbarat çalışması yürüten Bursa Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen ”Osama” ve ”Volgabolt242” isimli gemilerde bulunan mısırların GDO’lu olduğu bilgisine ulaştı. Gemilerin Bandırma Limanına yanaşacağı ve buradan ithalat işlemlerinin yapılacağının belirlenmesi üzerine ekipler operasyonu başlattı. Gemileri takibe alan ekipler, limana yanaşan ‘Osama” ve ”Volgabolt242” adlı gemilere baskın yaptı. 

Ekipler, gemiden aldıkları numune mısırları GDO analizi için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne gönderdi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden gelen raporda söz konusu mısırların ”genetik modifiye” (genetiği değiştirilmiş) olduğunun belirtilmesi üzerine gemilerde bulunan toplam 6 bin 600 ton mısıra el konuldu.

Mısırların, 1’i Bursa diğeri Balıkesir’de yerleşik 2 firma tarafından ithal edilmek istendiği belirlendi. Operasyonu genişleten yetkililer, mısırların ithalatı için alınması gereken kontrol belgesinde ”GDO yoktur” şeklinde rapor veren Balıkesir Tarım Müdürlüğünde görevli 2 kişi ile ithalatçı firmaların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 14 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşlarında ”ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı”nı arayarak her türlü kaçakçılık olaylarına ilişkin bildirimde bulunabileceklerini bildirdiler.

DİĞER HABERLER
4.Ulusal Pamuk Zirvesi İzmir'de Gerçekleşti

Türkiye’de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2009 yılı Ekim ayında yayımladığı Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik, GDO’lu ürünler ve ticareti konusunda yoğun tartışmalara neden olurken, 2010 yılında GDO konusunda ”Biyogüvenlik Kanunu” çıkarılarak düzenleme yapıldı.

Yasa, genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar ve ürünleri ile ilgili olarak araştırma, geliştirme, işleme, piyasaya sürme, izleme, kullanma, ithalat, ihracat, nakil, taşıma, saklama, paketleme, etiketleme, depolama ve benzeri faaliyetlere dair hükümleri düzenliyor. Yasa ile GDO üretimi, GDO’lu tohum ithalatı, kullanımı ve ticareti yasaklanıyor. Türkiye’de Biyogüvenlik Kurulu, soyada 3 GDO geninin hayvan yemi olarak kullanımına izin veriyor.

GDO’LU MISIRA EL KONULDU
 
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, 6 bin 600 ton GDO’lu mısıra el konulduğu bildirildi. Alınan bilgiye göre, Ukrayna’dan Bandırma Limanı’na gelen ”Osama” ve ”Volgabolt” isimli kuru yük gemilerinde GDO’lu mısır geldiği ihbarını alan Bandırma Gümrük Muhafaza Müdürlüğüne bağlı ekipler, iki gemiye Bandırma Limanı açıklarında operasyon düzenledi. Operasyonda gemilerden alınan mısır numuneleri incelenmek üzere TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderildi.
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde yapılan incelemede, ”Osama” isimli gemide bulunan mısırın GDO’lu olduğu belirlendi. Gemideki 6 bin 600 ton GDO’lu mısıra el konuldu. Yapılan incelemede, mısırların, biri Bursa diğeri Balıkesir’de faaliyet gösteren 2 firma tarafından ithal edilmek istendiği tespit edildi. 
 
Operasyonu genişleten Gümrük Muhafaza Müdürlüğüne bağlı ekipler, mısırların ithalatı için alınması gereken kontrol belgesinde ”GDO yoktur” şeklinde rapor verdikleri iddia edilen Balıkesir Tarım Müdürlüğünde görevli 2 kişi ile ithalatçı firmaların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 14 kişi hakkında soruşturma başlattı. ”Volgabolt” adlı kuru yük gemisi ise alınan numunelerin temiz çıkması üzerine serbest bırakıldı. 

Ukrayna’dan gelen mısırda ”GDO bulunduğu” yolundaki iddialarla ilgili açıklama yapıldı

DİĞER HABERLER
Buğday raporu

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ukrayna’dan gelen mısırda ”GDO bulunduğu” yolundaki iddialarla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, Balıkesir Tarım İl Müdürlüğünden herhangi bir gözaltına alınmanın söz konusu olmadığını bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Ukrayna’dan gelen ve Balıkesir Tarım İl Müdürlüğünün gözetiminde gerçekleştirilen mısır ithalinde ”ürünlerde GDO bulunduğu” iddiasıyla başlatılan operasyonda 2’si il müdürlüğünden 14 kişinin gözetim altına alınmış olduğuna dair haberler yer aldığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

”Habere konu iddialarla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığınca soruşturmaya devam edilmektedir. Balıkesir İl Müdürlüğümüzden herhangi bir gözaltına alınma söz konusu değildir.”

 


6 Temmuz 2011. 18:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x