Greenpeace Çöplükte Kasalar Dolusu Çinekop Buldu


Lüferin 20cm’den daha küçük avlanması yasak olmasına rağmen,lüferin yavrusu olan çinekop avlanmaya devam ediyor. Greenpeace ekibi Poyrazköy’de deniz üstündeki kayalıklara boşaltılmış kasalarca çinekop buldu.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Cansın L. Ilgaz, kendilerine sürekli olarak yavru balık satışına dair ihbarlar geldiğini söyledi.

Gelen ihbarları 174’e yönlendirdiklerini söyleyen Ilgaz, “Son olarak yaklaşık 100 kasa çinekopun denetim ve cezadan kaçmak için denize dökülmesi bunlara eklendi. İhbarı değerlendirerek fotoğraflarla belgeledik ve yetkililere ulaştırdık” dedi.

İSTANBUL’DA ÇİNEKOP CİNAYETİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nındenetimleri artırması gereğine dikkat çeken Ilgaz, şunları söyledi: “Aksi halde 20 cm uygulaması yalnızca lafta kalacak ve lüfer balığının stoklarında hiçbir düzelme olmayacak.
Çinekopun yasadışı avlanması üstelik de dökülmesi hem yasalara hem de doğaya karşı işlenmiş bir suçtur. Bugün karaya döken, yarın da denize döker.
Bakanlığın denetimlerin yanında balıkçılık malzemelerinin doğru kullanımı ve yenilenmesi konusunda eğitim ve teşvikler vermesi de zorunludur”

Lüfer operasyonu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hal Şube Müdürlüğü ekipleri, avlanma yasağının sona ermesinin ardından denetimlerini arttırdı. İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ile ortaklaşa yapılan denetimlerde, 20 cm’in altında 19 kasa lüfer ele geçirildi.

DİĞER HABERLER
Balığa Her Geçen Gün Talep Artıyor

Balık avlama yasağının sona ermesi ve yasaya rağmen 20 cmin altındaki yavru lüferlerin avlanması nedeniyle denizlerimiz ve balık nesillleri tehlike altında. 174’e giden binlerce yavru balık ihbarının da etkisiyle denetimlere belediyelerce hız verildi.

Bursa’da Büyükşehir Belediyesi Hal Şube Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince, Su Ürünleri Hali ve Mezat Satış yerlerinde sabaha karşı denetimler yapıldı. Hatırlarsanız 20 santimetrenin altındaki lüferlerin tutulmasına yasak getirilmişti. Fakat bu denetimde belirlenen standartların altında tam 19 kasa lüfer tespit edildi. Yasaya uymayarak yavru lüferleri avlayan balıkçılara ise İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce işlem yapıldı.
 


18 Kasım 2011. 12:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x