Grip önleyici arpalı ekmek,piyasada….


DNR_8909

 

BETA-GLUKAN İÇEREN ARPALI EKMEK SAYESİNDE,

ANKARA’DA BU YIL GRİP OLMAYACAK…..

 

 

Enerji ve güç deposu olarak bilinen, tarihte gladyatörlerin tercih ettiği, kolestrol ve sindirim sistemine olumlu etkileri tıp otoritelerince söylenen, grip önleyici özellikleriyle de dikkat çeken arpalı ekmek,yarın piyaya çıkıyor.Yarından (14 Kasım) itibaren 100 gram ve 50 kuruş olarak satışa sunulan arpalı ekmek, sandviç boyutunda üretiliyor.

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM Genel Müdürlüğü, Hacettepe Üniversitesi ve Halk Ekmek Fabrikası işbirliği ile hazırlanan ve Halk Ekmek Fabrikası tarafından üretilen ve  tarihi bir tat olan “Kavuzsuz arpalı ekmek”, düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı. Sandviç ekmeği boyutunda olan arpalı ekmek, yarından (14 Kasım) itibaren 100 gram ve 50 kuruş olarak satışa sunuluyor.

 

 

Çok beğenildi

 

 

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar,Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek, bürokratlar ve çok sayıda davetlinin katılımı ile fabrika konferans salonunda  bir toplantı düzenlendi.

 

 

Geçmişte gladyatörlerin tercih ettiği enerji ve güç deposu olarak bilinen, kolestrol ve sindirim sistemine olumlu etkileri kabul gören, grip önleyici özellikleriyle de dikkat çeken arpalı ekmek, toplantı sonunda yapılan ikramda, çok beğenildi.

DİĞER HABERLER
Fakirin Gıdası "Susamlı Tavuk" 'a İthalat Zammı Geliyor

 

 

  11 yıl araştırıldı 

 

 

DNR_9049 Ali İlkbahar,toplantıda yaptığı konuşmada, 11 yıllık bir araştırmanın ardından kavuzsuz (kabuksuz) arpa üretimi yapıldığını, arpanın eski Roma ve İtalya’da zengin ekmeğinin üretilmesinde kullanıldığını, özellikle Roma döneminde, güç ve dayanıklılık gerektirdiği için gladyatörlere sürekli bu ekmeğin yedirildiğini belirtti.İçeriğindeki beta-glukan sayesinde kolestrolün düşürülmesi ve sindirim sistemine olan olumlu etkilerine de değinen İlkbahar, “Ekmek fabrikası olarak bir hastane,bir  tedavi merkezi değiliz ama, insanların sağlıklarına katkı sağlamak için çalışmalarımız devam edecek. Biz bir nevi, koruyucu hekimiz. Üretimlerimiz bunun üzerine kurulu” dedi.

 

 

İnsanın ekmeği yaşantısı 

 

 

Ekmek Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Kemalettin Göktaş da, arpalı ekmeği “bir öze dönüş” olarak değerlendirirken,ekmeğin geliştirilmesine büyük katkı sağlayan Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Köksel ise ekmeğin faydalarına ilişkin bir sunum yaptı.

 

 

Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek, kendisinin de bir halk ekmek tüketicisi olduğunu,ürünleri herkese tavsiye ettiğini ifade ederken, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer de, ekmeğin 10 binlerce yıldır temel yiyecek olarak kullanıldığını, maddi ve manevi olarak da kutsal bir anlam ifade ettiğini belirterek,insanın ekmeğinin yaşantısı olduğunu söyledi.

DİĞER HABERLER
Katar'da Türk gıda ürünlerine yoğun ilgi

 

 

Beta-glukan var

 

 

“Beslenirken aynı zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Hipertansiyon yapmayan tuz, bir fonksiyonel gıdadır. Kavuzsuz ekmekte beta-glukan var. Halk ekmek tam zamanında çıktı.Yakında gribal enfeksiyon başladığında eczanelere beta-glukan almaya gideceksiniz. Grip ilaçları beta glukan içerir. Bu ekmek sayesinde Ankara’da artık grip olmayacak” şeklinde konuşan Tuncer,tarihi bir tat olan arpalı ekmeğin, çok özel ve önemli bir “fonksiyonel gıda” olduğunu kaydetti..

 

 

Dr. Pakdil ise,Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalara ilişkin bilgiler vererek,“Bundan sonra çeşitli alanlarda da kullanılan arpayı, yeniden kültürümüze alıp tüketimine başlayacağız” dedi. Çeşitli ikramların da yer aldığı toplantı sonunda,katılımcılar arpalı ekmeğin tadına bakarak, çok beğendiklerini dile getirdiler.(Halim Utlu)


13 Kasım 2013. 18:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x