Güçlü yasa güçlü teşkilat istiyoruz…


2539293-de2979409d45a2f6

 

 

 

 

DEFALARCA UYARDIK GÜÇLÜ YASA GÜÇLÜ TEŞKİLAT İSTİYORUZ

 

İzmir Karabağlar ilçesinde yaşanan olayda; Hayvanları Koruma Kanununa göre yasaklı olan, Tehlike Arz Eden Köpek ırklarından olan, sahipli bir köpek bir çocuğa saldırmıştır.Hayvanları Koruma Kanunu Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. 2004 yılında çıkarılan bu yasa ne yazık ki tüm uyarılarımıza ve önerilerimize karşın halen değiştirilmemiştir. Bu yasaya ilişkin yapılması gereken temel değişiklikler vardır. Bunlar yapılmadığı sürece bu olay ne yazık ki son olay olmayacaktır.Tehlike arz eden bir köpeğin sahipli olması yasanın ne kadar işlevsiz olduğunun temel kanıtıdır.Hayvanlar kayıt altına alınmadığı, ticaretlerine ilişkin ciddi düzenlemeler yapılmadığı sürece yasak türler sahiplenilmeye ve çoğaltılmaya devam edilecektir.

 

Ayrıca bu olay hayvanların yasaklı olarak kategorize edilmesinin ne kadar yanlış olduğunun ve hiçbir işe yaramadığının da göstergesidir. Asıl olan insanları eğitmek, bilgilendirmek, hayvan ve insanlar arası ilişkileri sevgi ile doğru inşa etmektir.

 

Bu çalışmaların yapılabilmesi için de yasada hayvan sahiplerine ciddi yaptırımlar getirilmelidir. Kayıt zorunlu olmalı, para cezası yüksek olmalıdır. Yasaya aykırı, adli vakaya neden olacak olayların sonucunda hapis cezası gündeme gelmelidir. Bu yaşanan olay kabahat midir? Suç mudur? Artık Hayvanları Koruma Kanununun yasal yaptırım gücü artmalı, hukuki açıkları bir an önce kapatılmalıdır.

 

Elbette yalnızca yasanın düzenlenmesi yeterli değildir. Güçlü yasa, Güçlü teşkilatla uygulanır.Orman ve Su İşleri Bakanlığının taşra yapılanması, Veteriner Hekim sayısı bellidir.

 

İzmir Milletvekili Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU’nu bir kez daha görüşlerimizi dikkate almaya çağırıyoruz.

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimler Odası

Yönetim Kurulu adına

Başkan

 

 

 

 


Yazan - 27 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x