Güldal; Biyoteknik Mücadele Yapın Desteklemelerden Faydalanın


7

 

 

​İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, Menderes İlçesine bağlı Özdere Beldesinde bulunan mandarin bahçelerini ziyaret ederek bahçe sahipleri ile görüştü. Bahçelerde biyoteknik mücadele amacıyla asılmış olan tuzakları inceleyen Güldal, Menderes İlçe Müdürü ve teknik elemanlarından bölgedeki üretim ve bitki koruma uygulama alışkanlıkları hakkında bilgi aldı.

 

İncelemelerinin ardından üreticilerle sohbet eden Güldal, Biyoteknik Mücadeleyi tercih edenleri tebrik ederek bu mücadele şekli ile doğal dengenin korunduğuna işaret etti. Güldal; ‘Bakanlığımız Biyoteknik Mücadele yapan bahçelere dekar başına destekleme ödemesi yapıyor. Bakanlık olarak bu mücadele yöntemlerinin daha da artmasını istiyoruz’ dedi.

 

14

 

Biyoteknik yöntemlerin; sadece uygulanan zararlıyı hedef aldığını bunun dışında doğada bulunan diğer hiçbir canlılara zarar vermediğini vurgulayan Güldal, “Biyoteknik mücadele kimyasal mücadeleye olan ihtiyacı da azaltır. Hatta bazen tümüyle ortadan kaldırır” dedi.

 

İzmirli üreticilerin Biyoteknik Mücadele desteklemelerinden her geçen yıl daha fazla faydalandığını belirten Güldal, 2012 yılında İzmirli üreticilerin faydalandığı destekleme miktarı 123 bin TL iken, 2013 yılında 200 bin TL’yi, 2014 yılında ise 300 bin TL’yi geçti. Bu yıl bu rakamların çok daha yüksek olmasını diliyoruz” diye konuştu.

 

İl Müdürü Ahmet Güldal, Biyoteknik mücadele için son başvuru tarihlerinin;

 

Açıkta Domates ve Zeytin için 30 Eylül,

 

Turunçgil ve Nar için 30 Ekim,

 

Örtüaltı Yetiştiriciliği için ise 31 Aralık olduğunu hatırlatarak bu tarihlerden önce başvuruların yapılması gerektiğini söyledi.​

 

Ayrıca Tarsim, Ürünlerin Pazarlaması ve Kooperatifçilik gibi birçok konuda daha üreticilerle sohbet eden Güldal, tarımla ilgili yaşanan sorunları dinledi.


Yazan - 19 Eylül 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x