‘Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ihracat artacak’


102894

 

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Vardan, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesiyle Türkiye’nin mevcut ihracat oranının artacağı öngörüsünde bulundu

 

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesiyle Türkiye’nin mevcut ihracat oranının artacağı öngörüsünde bulundu.

 

Vardan, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ile ilgili müzakerelerin 2016 yılında yürütüleceğini belirtti.

 

Bu müzakerelerde, Türkiye’nin halihazırda karşılaştığı karar alma mekanizmasında yer alamama, taşımacılık kotaları, vize sorunu gibi hususların yanında Gümrük Birliği’nin kapsamının genişletilmesinin ele alınacağını ifade eden Vardan, “Bu çerçevede hizmetler, tarım, kamu alımları gibi yeni başlıkların da Gümrük Birliği’nin kapsamına dahil edilmesi beklenmektedir. Dolayısıyla kapsamı genişlemiş ve işleyişine ilişkin sorunları halledilmiş bir Gümrük Birliği sonucunda mevcut ihracat oranının artacağını öngörebiliriz. Ancak ne kadar artacağı yönünde bir tahminde bulunabilmek için Gümrük Birliği’nin revizyonu sürecinde hangi konularda mutabakata varılacağının görülmesi gerekli. Şu an için böyle bir tahminde bulunmak mümkün değil. Gümrük Birliği kapsamına örneğin tarım ürünlerinin sokulması, Türkiye’nin ihracat potansiyeli üzerinde önemli etki yapacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Vardan, kapsamı genişlemiş ve işleyişine ilişkin sorunları halledilmiş bir Gümrük Birliği sonucunda Türkiye’nin mevcut ihracat oranının artacağı öngörüsünde bulundu. Ne kadar artacağı yönünde bir tahminde bulunabilmek için Gümrük Birliği’nin revizyonu sürecinde hangi konularda mutabakata varılacağının görülmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Vardan, şu an için böyle bir tahminde bulunmanın mümkün olmadığını kaydetti.

 

Vardan, Gümrük Birliği kapsamına tarım ürünlerinin sokulmasının ihracat potansiyeli üzerinde önemli etki yapacağını dile getirdi.

 

“Gümrük Birliği’nin güncellenmesi TTIP’e de katılımını kolaylaştıracaktır”

 

Gümrük Birliği’nin kapsamının genişletilmesinin aslında Türkiye’nin yeni küresel ticari sistemde güçlü bir şekilde yerini alabilmesi açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Vardan,  “Bakınız AB ile ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’ını (TTIP’) müzakere ediyorlar. TTIP yeni nesil bir ticaret anlaşması olarak az önce bahsettiğim hususları elbette kapsayacaktır. Gümrük Birliği’nin kapsamının genişletilmesi ve işleyişinin iyileştirilmesi Türkiye’nin hâlihazırda AB ile ABD arasında müzakereleri devam eden TTIP’e de katılımını kolaylaştıracaktır” ifadelerini kullandı. AA


Yazan - 16 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x