Gümrüklerde daha az belge istenecek


Manifesto veya konşimento bilgilerinin özet beyan olarak bilgisayar veri işleme tekniği yoluyla gümrük idaresine gönderilmesi durumunda, özet beyana orijinal manifesto veya konşimentonun eklenmesi zorunlu olmayacak.

ANKARA – Gümrük Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle gümrük beyannamesine eklenecek belgelerin sayısı azaltıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, gümrük beyannamelerine ekli belgelerin azaltılması, özet beyan, mavi hat, ithalat kontrolleri ile beyanname yerine ticari veya idari belge ile işleme ilişkin bir dizi değişikliğe gidildi.

Yönetmelik değişikliği ile gümrük beyannamesine eklenecek belgelerin çerçevesi işlemlerin basitleştirilmesi ve kağıtsız beyan uygulamasına geçiş kapsamında yeniden değerlendirildi.

Manifesto veya konşimento bilgilerinin özet beyan olarak bilgisayar veri işleme tekniği yoluyla gümrük idaresine gönderilmesi durumunda, özet beyana orijinal manifesto veya konşimentonun eklenmesi zorunlu olmayacak. Beyanın bilgisayar veri işleme tekniği yolu ile yapılması halinde talep üzerine gümrük beyannamesinin onaylı örneğinin beyan sahibine verilmesine ilişkin usul ve esaslar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca belirlenecek.

Eklenecek belgeler

Bakanlıkça belirlenecek haller hariç olmak üzere ve bu Yönetmeliğin eksik beyana ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla, kodları ile açıklamaları ilgili mevzuat çerçevesinde belirlenerek Bakanlığın kurumsal internet sayfasında duyurulan belgelerin gümrük beyannamesine eklenmesi zorunlu olacak.

Gümrük beyannamesine eklenecek belgeler şunlar olacak:

Tercihli tarife uygulanabilmesi için gerekli olan belgeler ile vergilendirmeyi doğrudan etkileyen veya yükümlüye vergi avantajı sağlayan belgeler,

Kanun veya uluslararası düzenlemelerin açık hükmü gereği, gümrük beyannamesi ekinde ibrazı zorunlu belgeler,

İthalat Rejim Kararında belirtilen ticaret politikası önlemlerinin düzenlenecek bir belgeye istinaden uygulanması durumunda buna ilişkin belgeler,

İlgili gümrük rejimleri itibariyle, beyannamenin tescil işlemi öncesinde temin edilen ayniyat tespitine ilişkin belgeler,

Bakanlıkça belirlenen izin veya belgeler.

 


28 Aralık 2011. 16:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x