Gümrüklerde Bürokrasi Azaltılıyor


İhracat veya ithalatçıların kan kusturulduğu.kimsenin önleyemediği gümrük işlemlerinde kağıt kullanımı artık sona eriyor. Bakan Hayati Yazıcı, “Hedefimiz ticaretin en kolay yapıldığı ülke olmak” dedi.

Herkesin mutlu olacağına inanılan haber, Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu 5’inci Olağan Genel Kurul toplantısında Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’dan geldi. Hayati Yazıcı, Türkiye’yi ticaretin en kolay yapıldığı ülke haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.   Bakan Hayati Yazıcı, şu açıklmayı yaptı;   “Önemli hedeflerimiz var; bunlardan biri kağıtsız gümrük işlemlerini yapar hale gelmek. Nasıl olacak? Teknolojik imkanları araç ve gereçleri gümrüklerimize kazandırıyoruz.Ticaret erbabı elektronik ortamda, elektronik imzasını kullanır hale gelecek. Bir diğer projemiz tek pencere sistemine geçişi sağlamak. Nedir tek pencere? Gümrük kapılarında işlem yapan vatandaş bir çok noktada işlem yaptırmak zorunda. Pasaport bir yerde ürün sevkiyatı yapacaksa beyanname kaydı, bir yerde vs değişik noktalarda işlem yapmak zorunda bunların hepsinin tek bir noktada yapılabildiği bir sistemdir tek pencere. Hedefimiz Türkiye’yi ticaretin en kolay yapıldığı ülke haline getirmek.”

 


Yazan - 21 Ocak 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x