Gümrükte rüşvet operasyonu başlatıldı


denizcilik_firmasina_hayali_ihracat_sorsturmasi_h3515

 

 

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, “rüşvet aldıkları ve verdikleri” iddiasıyla aralarında 10 gümrük memurunun da bulunduğu 35 kişi ile ilgili operasyon başlatıldı

 

ANKARA – Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, “rüşvet aldıkları ve verdikleri” iddiasıyla aralarında 10 gümrük memurunun da bulunduğu 35 kişi hakkında operasyon başlatıldığı bildirildi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekiplerince sabah saatlerinde, aralarında 10 gümrük memurunun da bulunduğu 35 kişiyle ilgili operasyon başlatıldı.

 

Bakan Hayati Yazıcı’ya gelen ihbar mektubu üzerine başlatılan çalışmalar, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne ulaştırılan ihbar mektupları ile birleştirildi ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesi ve talimatları doğrultusunda alınan izinlerin ardından Mersin Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ve Mersin Emniyet Müdürlüğü ekiplerince genişletildi.

 

Yaklaşık 6 ay süren çalışmalar sonucunda Mersin Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğünde görevli 6 gümrük muayene memuru ve 4 gümrük memurunun rüşvet aldıkları; gümrükte iş takibi yapan gümrük müşavirlik ve nakliye firması çalışanı 25 kişinin de rüşvet verdikleri iddiasıyla haklarında gözaltı kararı alındı. Soruşturma kapsamında birçok iş yeri ve evde arama gerçekleştirildi. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma dosyasıyla ilgili gizlilik kararı alındı.

 

Hayati Yazıcı’ya iletilen ihbar mektubu üzerine başlatıldı

 

Gümrük Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekiplerince, 10 Ocak 2014 günü sabah saatlerinde, aralarında 10 gümrük memuru ile gümrük işlemlerini takip eden gümrük müşavirlik şirketleri ve nakliye firmalarında çalışan 25 çalışanın da bulunduğu toplam 35 şahıs ile ilgili rüşvet operasyonu başlatılmıştır” denildi.

 

Yaklaşık altı aydır devam eden operasyon hazırlık çalışmalarının, Yazıcı’ya iletilen ihbar mektubu üzerine verilen talimatla başladığının altının çizildiği açıklamada, Mersin Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü’nde görevli altı gümrük muayene memuru ve dört gümrük memurunun rüşvet aldığı ve gümrükte iş takibi yapan 25 gümrük müşavirlik ve nakliye firması çalışanlarının rüşvet verdiklerinin tespit edildiği ve toplam 35 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındığı belirtildi.

cihan


10 Ocak 2014. 17:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x