Günde biner kurban kesimi yapılacak mezbahalar hazır!…


DSC_1010

Kurban Bayramı öncesinde Ovacık’ta 700 ve Bağlum semtinde 73 adet olmak üzere, toplam 773 adet çadırın kurulduğu modern kurbanlık satış alanlarıyla, vatandaşların ve satıcıların huzurlu bir şekilde kurbanlık alışverişlerini yapabilmeleri için tüm imkanlarını seferber eden Keçiören Belediyesi,bu alanların etrafını da tel örgüyle kapatarak,giriş ve çıkış kapılarını kontrol altına aldı.

 

 

Saatte 180 adet kurban kesiliyor

 

kurban satış alanı24 saat görev yapan zabıta personeli ve özel güvenlik görevlileri tarafından alanların güvenliği sağlanırken,Ovacık’ta belediyeye ait tesislerde bulunan 2 mezbahanede, saatte 180,günde bin adet kurban kesimi yapılabiliyor. Kurbanlıklarını kendileri kesmek isteyen vatandaşlar, Keçiören Belediyesi tarafından belirlenen ve dini vecibelerin yerine getirilmesi amacıyla, imamların da bulunacağı değişik semtlerdeki 12 adet kapalı semt pazar yerinde de kurban kesebilecek.

 

 

Dişi kurbanlıklara gebelik testi

 

 

İki kurban satış alanına getirilen kurbanlıklar, kulak küpe numaralarına göre şap aşılarının yapılıp yapılmadığı kontrol edilirken,belediye tarafından Türkiye’de bir ilk olarak başlatılan ve bu yıl da uygulanan ultrasonografi yöntemiyle, dişi kurbanlıklar gebelik testine tabi tutuluyor.Gebe olan kurbanlıklar ile yaşları küçük hayvanların satışına izin verilmiyor ve alandan çıkarılıyor. Birer adet ambulansın da hizmet verdiği kurban satış alanlarında,acil vakalara anında müdahale etmek amacıyla, 24 saat sağlık ve veterinerlik hizmet kabinleri kuruldu.

DİĞER HABERLER
Kadın Çiftçilere Süt Hijyeni Eğitimi Verildi

 

 
Bayramda zabıta ve veteriner görev başında

 

 

 
Kurban satıcıları ve kurbanlık almaya gelen vatandaşlar için her türlü ihtiyacı dikkate alarak çeşitli düzenlemeler yaptıklarını belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, vatandaşların kurbanlıklarını satın alırken, herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için denetimlerin aralıksız sürdürüldüğünü, bayram süresince zabıta ve nöbetçi veteriner hekimlerin görev başında olacağını söyledi.

 

 
24 saat sıcak sulu duş kabinleri kuruldu

 

 
Öte yandan kurbanlık alırken ve kesim yapılırken dikkat edilecek hususlar ile ilgili hazırlanan el broşürleri de dağıtılarak, vatandaşların bilinçlendirilmesi sağlanıyor.Ovacık ve Bağlum kurbanlık satış alanlarında, satıcı ve alıcıların ihtiyaçları için farklı noktalara tuvaletler ve 24 saat sıcak su bulunan duş kabinleri kuruldu.Ayrıca satıcılar ile kurbanlık almaya gelen vatandaşların yararlanabileceği hizmet çadırı, mescit ve 3 bin araçlık otopark da oluşturuldu..(Halim UTLU)


2 Ekim 2013. 12:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x