Güney Bölge’de Mısır & Ayçiçeği Tarla Günleri


 

Güney Bölge’de Mısır & Ayçiçeği Tarla Günleri

Syngenta Türkiye,  Çukurova bölgesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da temmuz ve ağustos ayı boyunca gerçekleştirmiş olduğu 8 adet mısır ve 11 adet ayçiçeği tarla günü ile yüksek verimli Syngenta mısır, ayçiçeği hibritleri  ve yeni geliştirilen tohum çeşitlerini üreticileri ile buluşturdu. Yaklaşık olarak 1200 katılımcıya ulaşılan bu etkinliklerde lider üreticiler dışında tüccarlar, bayiler, firmalar, tarım teşkilatları, ziraat mühendisleri ve danışmanlar katılım sağladı.

Güney Bölge Satış Müdürü Kudret Yılmaz “Birinci ürün mısır ekim alanında önemli rol oynanan Çukurova’da sırası ile  Ceyhan, Seyhan,  Tarsus, Yüreğir, Kadirli-Osmaniye ve Hatay önemli dane mısır ekim alanına sahip alt bölgelerdir. Syngenta olarak bölgede ki üreticilerimize daha iyi hizmet vermek amacı ile 2017 yılı içerisinde yeni çeşitlerin performanslarını birçok tarla günü ile sergiledik. Adana ili Ceyhan ilçesinde SY INOVE,SY HYDRO ön plana çıkarken, Tarsus ve Seyhan bölgesinde SY PERFORMER üreticilerin odağındadır.  Osmaniye’de SY INOVE, Kadirli ilçesinde SY INOVE, SY HYDRO ve Hatay’da SY PERFORMER üreticilerimiz tarafından tercih edilmektedir.  Tüm alt sahalarımızda ön plana çıkan yeni hibritimiz SY GLADIUS; orta bünyeli ve derin profilli topraklarda yüksek performansı,  güçlü çıkışı, güçlü sap yapısı, hasatta yeşil kalma özelliği  ile tüm müşterilerimizin beğenisi kazanmıştır.

Syngenta geleneksel mısır tarla günleri etkinliklerine katılan lider üreticilerin yorumları;

Turgut Orhan (Ceyhan):             “Syngenta yeni çeşitlerinin bitki habitusu, koçan yapısı ve hasat zamanı yeşil kalması mükemmel. Gelecek sezon kendi üretim alanında görmek istiyorum.”

Talat Yıldırım (Seyhan) : “Syngenta çeşitlerinden verim olarak memnunuz ve hastalığa dayanımı ve çıkışı çok iyi. SY Performer’ın tarla gününde vermiş olduğu 1670 kg verim sonucunu bu yıl rakip çeşitlerde göremedik. Yeni çeşitleri merakla bekliyoruz.”

Menderes Aksancar (Kadirli): “Syngenta mısır çeşitleri ile uzun yıllar yüksek verimi görebiliriz. Yeni çeşitlerin değişen iklim koşullarında performansını tarla günleri ile beğenerek takip ediyorum. Tarla günlerinde alınan 1830 kg SY Hydro sonucu bu yılın olumsuz iklim koşullarında iyi bir sonuç oldu.”

Bölgede buğdaya alternatif olarak ekimi yapılan ayçiçeği Çukurova’da sırasıyla İmamoğlu-Kozan, Karaisalı-Osmaniye ve Tarsus alt bölgelerinde önemli ekim alanına sahiptir. Syngenta ayçiçek ekim alanlarında, orobanjsız sahada pazar liderliğini devam ettirmektedir. Yılmaz açıklamasına şu şekilde devam etti: “Yeni hibritimiz SY KIARA ;her türlü toprak tipinde güçlü adaptasyon özelliğine sahip, erkencilik, yüksek verim potansiyeli ve hastalığa dayanımı ile üreticilerimizin öncelikli tercihi olacaktır. Syngenta yeni teknolojisi olan SY ROSETA (Clearfield Plus) ise yabancı otlu ve orabanjlı alanlarda IMI teknolojisinin kullanımına olanak sağlamakta, yüksek yağ randımanı, dane sıklığı ile müşterilerimizin beğenisini kazanmıştır.”

Syngenta AYÇİÇEĞİ tarla günleri etkinliklerine katılan lider üreticilerin yorumları;

Mustafa Tığlı (Ceyhan): “Stabil tabla yapısına sahip olması, sıkı dane yapısı, hasat öncesi kuruma durumu ve bölgede yapılan Syngenta Ar-Ge çalışmalarından haberdar oluyoruz. Bölge çiftçilerimiz için yeni ve güzel çeşitler geleceğine inanıyorum.”

Ali Demirtaş (Karaisalı-Salbaş): “Syngenta yeni çeşitlerinden SY  KIARA ile bölgemdeki mildiyö sorunlarını tamamen kontrol altına alabiliyoruz. Verim potansiyeli ve yağ randımanından sıkıntı yaşamayacağım çeşit. Syngenta’nın bölgede yaptığı teknik çalışmalar ile biz üreticilerin yanında olmasından memnunuz. SY Kiara 494 kg/da verim şampiyonu oldu.”

Hasan Çelik (Tarsus): “Syngenta çeşitlerinin verimlerinden memnunuz. Rakipler ile kıyaslandığında yağ oranı ve hastalık dayanımı açısından Syngenta en iyisi. Syngenta yeni çeşiti SY KIARA’yı deneyip görmek istiyorum.”

Syngenta, üreticilerin mevcut kaynaklarını daha iyi kullanmalarını sağlayarak küresel gıda güvenliğini artırmaya yardımcı olan lider bir tarım şirketidir. 90’ı aşkın ülkede 28.000 çalışanımız, dünya standartlarında bilimsel ve yenilikçi çözümler ile bitkilerin doğru yetişmesi için çalışmaktadır. Şirket olarak çalışmalarımız verimli topraklarımızı korumaya, biyolojik çeşitliliği artırmaya ve kırsal kesimde yaşamı canlı tutmaya adanmıştır.


Yazan - 3 Ekim 2017. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x