Gürcistan Tarım Bakanı Surmanidze Çay Atıklarına ‘Talibiz’ Dedi


Bakan Surmanidze, Eker’den Ülkesine Büyükbaş Çiftliği İstedi

 

‘Ulusal Süt Zirvesi’ için İzmir’e gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, burada Gürcistan Acara Bölgesi Tarım Bakanı Donara Surmanidze ile bir araya geldi.

 

Yapılan ikili görüşmede Gürcistan Acara Tarım Bakanı Surmanidze, Bakan Eker’den ülkelerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) ortaklığında bin adet büyükbaş hayvandan oluşacak bir çiftlik kurmak istediklerini belirterek, kendilerine Türkiye’nin destek vermesini istedi.

 

Öte yandan, geçtiğimiz yıl içinde özel girişimciler tarafından Acara bölgesinde iki çay fabrikası kurulduğunu anlatan Surmanidze, Bakan Eker’e bin ton civarında çay atığı satın almak istediklerini dile getirdi. Ayrıca Surmanidze, çay üretimi yapabilmeleri için Türkiye’den yardım beklediklerini anlattı. Her iki ülke arasında yapılan serbest ticaret sözleşmesinin yürürlüğe girdiğini ve bunun daha aktif bir hale getirilmesi konusunda neler yapılabileceği üzerinde Bakan Eker’e görüşlerini anlatan Surmanidze, “Acara bölgesinin ithalat ve ihracat açısından Türk iş adamları için oldukça önemli bir bölge olabilir. Ancak, bazı yasal prosedürler ithalat ve ihracatı zorlaştırmakta. Her iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin sıhati açısından prosedürlerin azaltılması konusunun gündeme alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Bakanı olduğu Acara bölgesinde oldukça kaliteli bal üretildiğini ve stoklarında 200 ton civarında balın bulunduğunu kaydeden Surmanizde, bunun ihtiyaç duyulduğu takdirde Türkiye’ye ihraç edilebileceğini söyledi.

DİĞER HABERLER
Dolaylı Vergide Sınıra Dayandık

 

Bakan Eker, Surmanidze’nin talepleri ile ilgili olarak bürokratlarına gerekli talimatları vererek taleplerinin yerine getirilebilecek olanlarının uygulamaya konulacağını belirtti.Halide DİNLER/Tarımtv

 


23 Mayıs 2012. 18:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x