Gurmeler, İstanbul’a hayran


20161209_2_20596078_16811068_web

 

 

 

İstanbul’da bir araya gelen dünyanın en önemli şef ve yazarları, geleneksel Türk mutfağının lezzetlerini tattı.

 

İSTANBUL – Gastronomi alanında söz sahibi şef ve yazarlar, Galata Kulesi’nde kahvaltıda buluştu.

 

Kendi alanlarında uzman ve dünyaca tanınmış 35 gurme, Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde bir araya gelerek, Türk mutfağının lezzetlerini tattı.

 

Galata Kulesinde kahvaltı ederek Anadolu’da yetişen ürünleri tatma fırsatı bulan gurmeler, Türk yemeklerini ve tarihi yarımadayı fotoğrafladı.

 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Anadolu lezzetlerini tatmak için İstanbul’a gelen gurmelere, tattıkları ürünler hakkında bilgi verdi.

 

Demircan, Türkiye’nin önemli bir turizm merkezi olduğunu hatırlatarak, İstanbul’un geleceğinin turizmde olduğunu söyledi.

 

Dünyanın en önemli lezzet uzmanlarını İstanbul’da ağırlamanın önemini vurgulayan Demircan, “Burada hem tarih ve tabiat hem de şehir var. Bütün güzellikler burada. Anadolu topraklarındaki tatlar, dünyanın her yerine ilham kaynağı olacak zenginlikte ve çeşitliliktedir. Bugün dünyanın dört bir tarafından gelen gurmeleri ağırlıyoruz. Onlara, Galata Kulesinde geleneksel Anadolu mutfağının kahvaltısını ikram ettik. Bu süreçte dünyaya yeniden Anadolu mutfağını tanıtma fırsatını buluyoruz. Sürekli tanıtımda olmak gerekiyor. İstanbul’un geleceği turizmdedir.” diye konuştu.

 

“İstanbul’a hayran kaldım”

 

Dünyanın en iyi et ustalarından Brezilyalı Andre Lima De Luca, İstanbul’a olan hayranlığını şu sözlerle dile getirdi:

 

“İstanbul’un çok farklı bir enerjisi var. Burayı çok beğendim, hayranı oldum. İstanbul’a bir kere daha gelmek isterim. Burada gastronomi çok yoğun ve çok güzel. Buradaki baharatları çok beğendim. Türkiye’deki ürünlerin geçmişi çok güzel. Özellikle Antep fıstığının tadı muhteşem, hayran kaldım. Türk şefleri çok heyecan verici malzemelerle çalışıyorlar, Bu durum çok hoşuma gitti.”

 

“Ülkemi tanıtma fırsatı buldum”

Almanya’da yaşayan lezzet ustalarından şef Serkan Güzelçoban, Türkiye’nin gastronomi geleceğini iyi bulduğunu belirterek, “Bu tanıtım bizim için çok önemli bir organizasyon. Türk mutfağını ve kültürünü tanıtmak bizim için çok önemli. Burada olduğum için sevinçliyim. Bu gastronomi toplantısıyla ülkemi ve mutfağımızı dünyaya tanıtma fırsatını buldum.” ifadelerini kullandı.

 

“Uzun zamandır bu anı bekliyordum”

 

İspanyol şef Elena Arzak, Türkiye’ye gelmek için sabırsızlandığını ve uzun zamandır İstanbul’a gelme planları yaptığını anlattı.

 

Türkiye gastronomisinin dünya tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Arzak, Türkiye ile İspanya’nın benzer lezzetlere sahip olduğunu söyledi.

 

“Burada tattığım her yemeğin bir tarihi vardı” diyen Arzak, şunları söyledi:

 

“Buraya gelmek için uzun zamandır bekliyordum. Çevremdeki herkes İstanbul’un ne kadar ünlü ve güzel bir yer olduğunu söylüyordu. Burada bulunmaktan çok memnunum ve çok etkilendim. İstanbul çok güzel bir şehir. Bence buradaki atmosferde bir sihir var. Türkiye’nin gastronomi geleceği hakkında çok güzel düşüncelerim var. Bütün yemeklerinizin bir tarihi var, bu çok önemli. Beni en çok etkileyen ise bu durum oldu.”(AA)

 

 


9 Aralık 2016. 18:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x