Haberal çobanlık günlerini anlattı


020920131243265345477_3Ergenekon’dan hüküm yiyen ancak tahliye edilen Mehmet Haberal, yargılanma sürecinde kendisine sahip çıkan ve bir dönem Çoban Sülü olarak anılan 9. Cumhurbaşkanı Demirel’e nazire yaparcasına çobanlık pozları verdi.

 

 

 

Ergenekon davasında 12 yıl 4 ay ceza alan ve yattığı süre ve iyi hali gözönüne alınarak tahliye edilen CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Mehmet Haberal siyasete ısınmaya başladı. Tahliye olduktan sonra bir süre dinlenen ve bir dizi seyahatler yapan Haberal, memleketi Rize’de objektiflere renkli pozlar verdi.

 

 

Haberal dava sürecinde kendisine en çok sahip çıkan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e gönderme yaparcasına, gittiği Rize’de çobanlık yaptı. Bir dönem “çoban Sülü” lakabıyla anılan Süleyman Demirel’e verdiği bu pozlarla “bak ben de çobanım” göndermesi yapan Haberal, çocukluğunda da hayvanları otlattığını ve katırcılık yaptığını ifade etti.

CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, doğup büyüdüğü topraklardaki ziyaret programını sürdürdü. Perşembe günü geldiği Rize’de, gününün tamamını, köyü Subaşı’nda ve buradaki vatandaşlarla geçiren Haberal, Cuma günü de Rize yaylalarına çıktı.

 

 

Prof. Dr. Haberal, ziyaret ve gezi programının ikinci gününde, önce eski müsteşarlardan İmdat Akmermer’i ziyaret ederek, Akmermer Ailesi’nin konuğu oldu. Ailenin, Ardeşen Işıklı Köyü’ndeki evinin bahçesini dolaşan Haberal, burada yetiştirilen çeşitli meyve ağaçları ile ilgili, İmdat Akmermer’den bilgi aldı.

 

 

020920131243505342725_3Prof. Dr. Haberal, daha sonra da Rize’nin yaylalarına çıkmak üzere yola koyuldu. İlk durak olarak belirlenen Açkar Yaylası’na giden uzun yolda, önce Hemşin’deki Zilkale’yi ziyaret eden Haberal, tarihi kaleden manzarayı izledi. Ardından, beraberindekilerle Zilkale Şelalesi önünde anı fotoğrafı çektiren Haberal, çok özlediği ve çocukluğunun geçtiği yollarda doya doya çevreyi izledi. Çat, Başhemşin, Aşağıköy güzergahı üzerinden, Açkar Yaylası’na çıktı.

 

 

Kaçkar Dağları’nın karşısında, üç bin metre yüksekliğindeki, bölgenin en yüksek yaylası olan Açkar Yaylası’nın, çocukluğunda hayvanları otlatmak üzere geldiği ve kaldığı bölge olduğunu anlatan Haberal, o yıllarda iki gün boyunca patika yollardan yürüyerek ancak ulaşabildikleri yaylaya, bugünse toprak yollardan iki saat gibi bir sürede varılabildiğini dile getirdi. Çocukluk günlerinde birlikte çobanlık yaptığı arkadaşlarını “İşte bu benim katırcılık arkadaşımdır” diye tanıtan Haberal, “Tabiatın bozulmadığı buralar aslında herkesin bilmesi gereken yerlerdir. Ülke nereden nereye gelmiş. İki günden, iki saate gelmiş. Sabah horoz öttüğünde, katırları yükleyip, ineklerle yola çıkıyorduk.” dedi.

 
Açkar Yaylası’nda geçirdiği günleri, yolculuklarını ve bölgeyi anlatan, sevdiklerinin de bol bol fotoğrafını çeken Haberal, daha sonra da Cahbeyk Yaylası’na geçti. Burada, kendilerine ait yayla evinin bulunduğu bölgeyi dolaşan Haberal, dönüş yolunda da Tahpur Yaylası’nda keçi sürüsüyle arazide bulunan çoban Mehmet Erdem’le sohbet etti. 450-500 keçisiyle mevsimi geçirmek üzere yaylaya çıktıklarını ifade eden Erdem, Prof. Dr. Haberal’a keçi sütünden yağ-peynir gibi çeşitli ürünler hazırladıkları makinelerini de gösterdi. CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın anılarını tazelediği yayla turu, Çat’ta yenen akşam yemeğiyle sona erdi.

Pusula

 


Yazan - 2 Eylül 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x