Hafızalardan silinmeyen destan: Anafartalar


258795

 

Son Süngü Savaşı Anafartalar’ın 98. yıl dönümünde hem coşku hem hüzün vardı.

 

 

Düşmana geçit vermeyen ve hafızalardan silinmeyen destanın adıdır “Anafartalar…” Göğüs göğüse gerçekleşen savaşta, kimi zaman süngüler kullanılarak kazanılan zaferin yıldönümü, Çanakkale’de coşkuyla kutlandı. 98 yıl önce yaşananların canlandırıldığı törende coşku ve hüzün bir aradaydı.
İstanbul’u ele geçirmek için harekete geçen İtilaf Kuvvetleri Donanması, 18 Mart 1915’de aldığı yenilginin ardından kara harekatı için hazırlık yaptı. Binlerce İngiliz ve Anzak askeri Gelibolu’da Conk Bayırı’na çıkarma gerçekleştirdi.
ALBAY MUSTAFA KEMAL KOMUTASINDAKİ BİRLİK DÜŞMANI PÜSKÜRTTÜ
Conk Bayırı sırtlarında sert ve kanlı çatışmalar olmuş, Osmanlı savunması bu sırtları elde tutmayı başarmıştı.
Albay Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Mehmetçik, yaptığı taarruzla ağır zayiat verdiği düşmanı püskürtmeyi başardı. İşte bu büyük zaferin adı, tarihe altın harflerle Anafartalar Zaferi olarak kazındı.
İNGİLİZ BAŞKOMUTANININ İTİRAFI
100813 anafartalar zaferi kutlama110 Ağustos 1915’de gerçekleşen bu muhabereyi uzaktan dürbünüyle izleyen İngiliz Başkomutanı Hamilton, “İngilizler için bu derece ümitsizce ve kan dökücü olan bu muharebelerin açıklaması asla kağıda yazılamaz” diyerek Türk kuvvetlerinin gösterdiği cesareti ve üstün başarıyı itiraf etmişti.
Savaşın yıl dönümü sebebiyle Gelibolu Conk Bayırı’nda bir anma programı düzenlendi. Askerlerin canlandırdığı muharebe piyesi, izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

 

 

Albay Mustafa Kemal Atatürk’ün saatinin parçalandığı sahne de büyük ilgi gördü.
BAŞBAKAN ERDOĞAN: “O GÜNKÜ DAYANIŞMA RUHUNU MUHAFAZA EDERSEK…”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Anafartalar Zaferi’nin yıl dönümü ile ilgili bir kutlama mesajı yayımladı.
Başbakan Erdoğan, “Çanakkale’de sergilenen dayanışma ruhu, milletimizin bir olduğunda tüm güçlüklerin üstesinden gelebileceğini ortaya koymuştur. İnanıyorum ki, o günkü dayanışma ruhunu muhafaza ettiğimiz sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz, aşamayacağımız hiçbir sorun kalmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.


Yazan - 10 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x