Hakkari’de kar festivali renkli görüntülere sahne oldu


Hakkari’nin kış turizmindeki potansiyelini tanıtmak amacıyla 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi’nde kar festivali düzenlendi.

 

 

 

HAKKARİ

 

Hakkari Valiliği koordinasyonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Hakkari Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hakkari Üniversitesinin iş birliğiyle 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi’nde festival düzenlendi.

 

 

 

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Allah’ın insanlara ve dünyaya lütfettiği en güzel nimetlerinden olan karın iyi değerlendirilmesi halinde ekonomiye, sosyal hayata ve spora katkı sağladığını söyledi.

 

Kar yağışının en yoğun olduğu kentlerin başında gelen Hakkari’de böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden memnuniyet duyduklarını dile getiren Toprak, şöyle konuştu:

 

“Kar, Hakkari’nin dağlarında, yaylalarında, ovalarında başka bir güzellik sergiliyor. Nisan ayına 3-4 gün kalmasına rağmen halen kristal ve tuz halindeki kar üzerinde bulunmak buranın kış sporlarına ne kadar müsait olduğunun bir göstergesidir.”

Hakkari’nin kış turizmindeki potansiyelini tanıtmak amacıyla Merga Bütan Kayak Merkezi’nde düzenlenen kar festivalinde renkli görüntüler oluştu. Festival kapsamında zirve tırmanışı yapan dağcılar da tırmandıkları tepenin zirvesinde Atatürk posteri açtı. ( Yılmaz Kazandıoğlu – Anadolu Ajansı )

 

DİĞER HABERLER
Merkel Türkiye’yi ziyaret edecek

 

Türkiye’nin birçok yerinde havaların ısınması nedeniyle kayak sezonunun kapandığını anımsatan Toprak, kentte 10 gündür devam eden yağışlarla kar kalınlığının zirveye ulaştığı Merga Bütan Kayak Merkezi’nin kayakseverlere hizmet vermeye devam ettiğini vurguladı.

 

Konuşmaların ardından başlayan gösterilerde, Türk bayrağı ve meşalelerle zirveden inen kayakçılar, ellerindeki bayrağı Vali Toprak’a teslim etti.

 

 

Halk oyunları gösterisinin yapıldığı festivalde, kayak ve snowboard gösterisi, buzdan heykeller sergisi, kar raftingi, kar simidi, leğen ve kızak yarışması, hedik ile yürüme yarışması, kayaklı koşu, kayaklı yamaç paraşütü, kar güreşi, kar voleybolu, zirve tırmanışları ile canlı müzik şöleni gibi etkinlikler düzenlendi.

 

Yoğun ilgi gösterilen festivale katılanlar eğlenceli anlar yaşadı.

 

Hakkari’nin kış turizmindeki potansiyelini tanıtmak amacıyla Merga Bütan Kayak Merkezi’nde düzenlenen kar festivalinde renkli görüntüler oluştu. ( Yılmaz Kazandıoğlu – Anadolu Ajansı )

 

Festival kapsamında zirve tırmanışı yapan dağcılar da tırmandıkları tepenin zirvesinde Türk bayrağı ve Atatürk posteri açtı.

 

Toprak, protokol üyeleri ve vatandaşlar, etkinliklerin ardından Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.

 

Muhabir: Yılmaz Kazandıoğlu-Necmi Ertuş


27 Mart 2017. 11:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x