Halk, gıda güvenliği olan tüketim istiyor.


 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: Organik tarım kısa sürede Türkiye’de önemli yer tutacak

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, “Halk, gıda güvenliği olan tüketim istiyor. Bu bağlamda halkın isteğine ayak uydurmak zorundayız. İnanıyorum ki kısa sürede organik gübre ve organik tarım Türkiye’de önemli bir yer tutacaktır.” dedi.

 

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Halk, gıda güvenliği olan tüketim istiyor. Bu bağlamda halkın isteğine ayak uydurmak zorundayız. İnanıyorum ki kısa sürede organik gübre ve organik tarım Türkiye’de önemli bir yer tutacaktır.” dedi.

 

Fakıbaba, yaptığı açıklamada, organik gübre ile ilgili bakanlığın ciddi çalışmaları bulunduğunu söyledi.

 

Organik gübre kullanımının artırılması amacıyla çiftçilerin ve üreticilerin teşvik edilip desteklendiğini aktaran Fakıbaba, toplumun organik ve doğal ürünler konusunda bilinçlendiğini dile getirdi.

 

“Kimyasal gübre, toprağa ve yer altı su kaynaklarına zarar veriyor. Organik gübre kullanımıyla bunun önüne geçilebilir.” diyen Fakıbaba, şöyle devam etti:

 

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak organik gübre üreten arkadaşlarımızı destekliyoruz. Kendimiz de üretiyoruz. TİGEM çiftliklerinde üretimimiz var. Çok kısa sürede organik gübre üretiminin çok daha fazla artacağını düşünüyorum. Halk, gıda güvenliği olan tüketim istiyor. Bu bağlamda halkın isteğine ayak uydurmak zorundayız. İnanıyorum ki kısa sürede organik gübre ve organik tarım Türkiye’de önemli bir yer tutacaktır.”

 

“Doğal ürünler konusunda halkımız daha bilinçli”

Bakan Fakıbaba, halkın sağlıklı ürünler tüketme yönündeki taleplerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak duyarlılık gösterdiklerine işaret ederek, şunları söyledi:

 

“Doğal ürünlerin tüketilmesi konusunda halkımız artık daha bilinçli. Bir sağlıkçı olarak bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Artık tohum ihraç ediyoruz. Söylendiği gibi ‘Tohumumuzu İsrail’den alıyoruz, şuradan alıyoruz, buradan alıyoruz’ değil. İthal ettiklerimiz de var ama ihracatımız ithalattan çok daha fazla. Tohum Gen Bankası kapsamında TİGEM’in çalışmaları var. Ciddi araştırmalar yapıyoruz. Tohum Gen Bankamızda ciddi üretimler oluşuyor.”

 

 


Yazan - 30 Eylül 2017. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x