Hamsi ilk günden 15 lira


25_20101013133916_

 

 

Av yasağının sona ermesiyle birlikte denize açılan balıkçılar umduğunu bulamayınca, fiyatlar da tavan yaptı

 

 

 

Balık miktarını korumaya yönelik uygulanan av yasağı bu gece yarısı itibariyle kalktı. “Vira Bismillah” diyerek gırgır tekneleriyle denize açılan balıkçılar bekledikleri bolluğu bulamayınca Edirne’de hamsinin fiyatı 15 liraya kadar yükseldi.

 

Edirne’de balıkçı Hamza Köksal, yaklaşık 6 aydır tüm balıkçıların av yasağının kalkmasını beklediğini belirtti.

 

Birçok bölgede denize açılan balıkçıların eli boş döndüğünü anlatan Köksal, balığın az olması nedeniyle fiyatların da yükseldiğini vurguladı.

 

Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ ile sezonu açtı

 

 

 

İlk gün balıkçıların az sayıda hamsi, istavrit ve palamut avlayabildiklerini aktaran Köksal, ”Aylardır tüm balıkçılar bu günü bekliyordu. Yasağın kalkmasıyla denize açıldılar. Fakat çoğu umduğunu bulamadı. Kötü hava şartları nedeniyle az sayıda balıkla limana döndüler. Bu nedenle ilk gün balık fiyatları çok yüksek oldu. ilerleyen günlerde balığın bollaşmasıyla fiyatlarında düşmesini bekliyoruz.” dedi.

 

İlk gün hamsi ve istavritin kilosunu 15 liradan satışa sunduklarını ifade eden Köksal, balık fiyatlarının yüksek olması nedeniyle satışların durgun olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Doğu Karadenizli balıkçılar ‘hava’ya takıldı

 

Doğu Karadeniz’de tekne ve ağlarının bakımını tamamlayarak 1 Eylül’ü bekleyen balıkçılar, hava muhalefeti sebebiyle beklenen miktarda balık avlayamadı

 

 

 

Tekne ve ağlarının bakımını yaparak umutla 1 Eylül’ü bekleyen Doğu Karadenizli balıkçılar, ilk gece hava muhalefeti nedeniyle umduğunu bulamadı.

 

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balık halinde tezgahı bulunan 78 yaşındaki Mustafa Ayata yaptığı açıklamada, yaklaşık 65 yıldır balıkçılıkla geçimini sağladığını söyledi.

 

Çocukluk döneminde başladığı balıkçılıkta çok şeyler yaşadığını anlatan Ayata, denizin geçmiş yıllardaki bereketini son yıllarda göremediğini belirtti.

 

Ayata, balığın yoğun av nedeniyle baskı altında olduğunu ifade ederek, “Kayıklar gece gündüz demeden balığın etrafını sarıyor. Gündüz balığın etrafını sarma işini bıraksalar daha çok balık olur. Yetkililerin ve ilgililerin bu konu üzerinde durmalarını, gerekli tedbirleri almalarını istiyoruz. Aksi takdirde gelecek nesillere balık kalmayacak.” dedi.

 

Trabzon’da denizde gece saatlerinde rüzgarın etkili olduğunu paylaşan Ayata, “Hale az miktarda istavrit geldi. Bu sene hamsinin de palamudun da bol olmasını bekliyoruz ancak sezonun nasıl geçeceğini kestirmek her zaman mümkün olmuyor.” diye konuştu.

 

 

 


Yazan - 1 Eylül 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x