Hanuka’nın Son Mumu Bu gece Yanacak


450px-ChanukiaHanuka,İbrani takvimine göre Kislev’in 25. günü başlayıp sekiz gün süren bir Musevi bayramı.

 

 

Ayrıca “Işık Bayramı” ya da “Yeniden Adanma Bayramı” olarak da anılır. Hanukkah sözcüğü İbranice “adama, ithaf etmek” anlamlarına gelir.

 

 

Bu bayram, Gregoryen takvimiyle aralık, kasım sonu ya da çok ender olarak ocak başına denk gelir.
Bir hanukiya

 

Festival, Hanukiya adı verilen, Menora’ya benzeyip fazladan iki kolu daha olan, 9 kollu şamdanın kollarının yakılmasıyla kutlanılır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane yakılır ve bayram boyunca her gün bir fazla kolun yanmasıyla devam eder. Hanukiya’nın ortasındaki, diğerlerine göre daha yukarıda bulunan kola Şamaş (İbranice: שמש, “Görevli”) adı verilir ve bu kol her gün yanar.

 

 

04122013qqgKhKk5V3-GU3jU

 

 

 

Neve Şalom Sinagogu’nda büyüleyici Hanuka konseri

 

 

 

 

Pazartesi akşamı Neve Şalom Sinagogu bir geleneksel Hanuka konserine daha ev sahipliği yaptı

 

Neve Şalom Kültür Merkezi’nde hazırlanan kokteylin ardından yerlerini alan misafirler; sinagogun mistik ortamında gerçekleşen, birbirinden büyüleyici seslerin ve Estreyikas d’Estambol’un sahne aldıkları konserde keyifli saatler geçirdiler.

 

 
Neve Şalom Vakfı Hevra Kadişa ve Dini İşler Başkanı Efraim Özşardaş’ın hoş geldiniz konuşmasının ardından Nesim Gönceer sözü alarak Hanuka ve mucizelere yer verdiği bir konuşma yaptı. Son konuşmayı da Neve Şalom Sinagogu Haham Akaali Rav İzak Alaluf gerçekleştirdi.

 

 
Sinagogun birçok köşesine yerleştirilen hanukiyaların yakılmasının ardından Şef Orhan Şallıel yönetiminde solistler Cenk Rofe, Ediz Bahar ve İzzet Barokas ile Estreyikas d’Estambol Korosu birbirinden özel parçalar seslendirmek üzere sinagogun tevasında yerlerini aldılar. Müzik prodüktörlüğünü İzzet Bana’nın yaptığı konserde piyanoda Orhan Şallıel, synthesizerda Cefi Sağlamlar, gitarda İzi Eli, bateri-perküsyonda İzzet Hiçkalmaz, flütte Barış Zilberman, basgitarda Cem Stamati ve çelloda Sabi Şamarya solistlere eşlik ettiler. Sempatik tavırları ve birbirinden özel sesleriyle Neve Şalom Sinagogu’nu inleten Rofe, Bahar, Barokas ve Estreyikas d’Estambol Korosu ayakta alkışlandılar. Sinagog Vakıf Başkanı Daryo Katalan yaşattıkları gece için kendilerine teşekkür etti ve birer plaketle onurlandırdı.

 

 

Çiftlik Dergisi musevi vatandaşlarımızın HANUKA Bayramını en içten dilekleriyle kutlar.


4 Aralık 2013. 19:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x