‘Harranlı Mahmut ile Sara’ muradına erdi


20161027_2_19787281_15416959_web-4

Sosyal medya aracılığıyla tanıştığı Harranlı çiftçi için her şeyini geride bırakarak Şanlıurfa’ya gelen ve İslamiyeti seçerek “Sara” isimini alan Brezilyalı Cheyeme Silveire Soler, muradına erdi.

 

 

 

ŞANLIURFA (AA) – Sosyal medya aracılığıyla tanıştığı Harranlı çiftçi için her şeyini bırakıp Şanlıurfa’ya yerleşen ve İslamiyeti seçerek, “Sara” isimini alan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Brezilyalı Cheyeme Silveire Soler, Mahmut Budak ile dünya evine girdi.

 

 

 

Tesadüfen tanıştığı Budak’tan, İslamiyetle ilgili bilgiler alan ve araştırmalarının ardından Müslüman olan biyoloji bölümü son sınıf öğrencisi Cheyeme, kısa süre önce Rio Grande do Sul eyaletinden Türkiye’ye geldi. İstanbul’da Mahmut Budak’la buluşan genç kız, daha sonra gencin yaşadığı konik kubbeli evleriyle ünlü Harran ilçesine giderek ailesiyle yaşamaya başladı.

 

 

 

Eline kına yakılan genç kız, gelinlik yerine yöresel kıyafetler giydi

 

 

Hikayeleriyle Sermiyan Midyat’ın “Ay Lav Yu” filmini anımsatan Soler ailesinin tek çocuğu Sara ve 10 çocuklu Budak ailesinin çiftçi oğlu Mahmut, uzun süren uğraşların sonunda evlendi.

 

 

 

Harran’a bağlı Erdemli Mahallesi’nde aile arasında gerçekleşen düğün töreninde Arapça müzikler eşliğinde, eline kına yakılan genç kız, gelinlik yerine yöresel kıyafetler giydi.

 

 

Şaşkınlığının yanı sıra mutlu olduğu gözlenen Brezilyalı gelin, konuşarak anlaşamadığı aile bireyleriyle vücut diliyle iletişim kurmaya anlaşmaya çalıştı.

 

 

 

“Nihayet mutlu sona erdik”

 

 
Damat Mahmut Budak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun ve zahmetli bir sürecin ardından nihayet mutlu sona ulaştıklarını belirtti.

 

 

 

Başlarda internetten çeviri programları sayesinde iletişim kurabildiği Soler’le şimdi daha iyi anlaşabildiklerini ifade eden Budak, heyecanlı olduklarını dile getirdi.

 

 

 

Budak, eşini mutlu etmek için uğraşacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bugün bizim en mutlu günümüz, Allah’a şükür istediğimiz oldu ve evlendik. Düşündükçe hayal gibi geliyor inanamıyorum, önceden ‘böyle olacak’ deselerdi inanmazdım. Ama tüm sıkıntılarımız artık bitti. Eşimle birbirimizi çok seviyoruz, bu sevgi her şeyi yendi. Çok bir şey konuşamıyoruz ama Sara buraya alıştı ve hiç gariplik yaşamadı, o yüzden daha da mutluyuz. Kendisi zaten buraya bunun için geldi, orada dinini yaşamakta sıkıntı çekiyordu, başını örttüğü için insanlar yadırgıyordu. Rabbim mutluluğumuzu daim etsin inşallah.”


Yazan - 27 Ekim 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x