Hasbahçe’deki göletin bakımı yapıldı


NTU4OTI1ND-hasbahcedeki-goletin-bakimi-yapildi
Kağıthane Belediyesince, Hasbahçe mesire alanında yer alan ve birçok hayvana ev sahipliği yapan göletin bakımı yapıldı.

 

 
İSTANBUL (AA) – Kağıthane Belediyesince, Hasbahçe mesire alanında yer alan ve birçok hayvana ev sahipliği yapan göletin bakımı yapıldı.

 

 
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, bakımı düzenli olarak yapılan Hasbahçe’deki gölet temizlendi.

 

 
Çeşitli etkenlerle göletin kirlenmesinin önüne geçebilmek için çalışmalara başlayan Kağıthane Belediyesi ekipleri, öncelikle göletteki suyu tamamen boşaltarak tahliye sisteminin de yetersizliğiyle zamanla oluşan dip çamuru temizliği yaptı.

 

 
Çalışmalarda su tahliye işleminin daha hızlı gerçekleşmesi için göletin ortasında bulunan fıskiyenin güzergahından ikinci bir tahliye hattı açıldı. Bu tahliye hattı sayesinde 5 bin 300 metreküp su bulunan kısım 2 günden az bir sürede boşaltıldı. Yaklaşık 4 günde dip çamuru temizlenen gölet, yıkanarak bakım ve onarıma hazır hale getirildi.

 

 
Temizlik çalışmasından sonra gölete önceden döşenmiş arıtma borularının bakım ve onarımları yapıldı ve gölet yeni yapılacak artıma sistemine hazır hale getirildi. Kompresör yardımıyla hava tutularak dip temizliği yapılan gölet, yeşile boyandı.

 

 
Çalışmaların sonunda dipte birikecek çamur, yapılacak arıtma sistemi ile toplanıp filtrasyon sisteminden geçirilerek çamur filtrede tutulacak ve su tekrar gölete geri verilecek.

DİĞER HABERLER
Torku'dan cezvede patlayan süt için açıklama

 
Kağıthane Belediyesi çalışanları, gölette yaşayan hayvanlar çalışmalar sırasında zarar görmemeleri için farklı bir yaşam alanına taşıdı. Hayvanlar, göletin suyla doldurulması ve uygun yaşam alanı olarak gerekli kontrollerin yapılmasının ardından tekrar gölete yerleştirilecek.

 
Göletin suyunu sulama tesisatına vermek için yapılan çalışmalar su sarfiyatını önleyecek ve göletteki mikrobiyolojik faaliyetler sonucunda zenginleşen suyla sulanan çimler ve ağaçlar daha verimli yetişecek.

 


24 Ekim 2013. 16:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x