HASTAVUK Erbil Fuarı’nda


20141209_132524

 
9-11 Aralık 2014 tarihleri arasında Irak Erbil’de gerçekleştirilen 7. AGROFOOD Gıda Fuarı’nda HASTAVUK Türk Kanatlı Sektörünü temsil etti.

 

Türk Kanatlı sektörünün ihracat çalışmalarını sürdürdüğü Japonya,Suudi Arabistan,Çin ve son olarak ta AB ve ABD ülkelerinin yaptırım uyguladığı Rusya ile bir çok prosedürü aşamadığı için ticari kayıp yaşayan Türkiye rotasını tekrar Irak’a çevirdi.

 

2005 yılında geçirdiğimiz “Kuş Gribi” sonucu ihracatımız kesilen Japonya ile bir yıla yakın bir süredir devam eden kanatlı ihracatımızın hala çözülememiş olması üretici kesiminde hayal kırıklığı yaratıyor.

 

Geçtiğimiz Aralık ayında ülkemize atanan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi ile Tarım Gıda Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker’I ziyaretinde de ele alınan ihracat konusu hala çözümsüzlüğünü koruyor.

 

İHRACATTA SIKINTI

 

Büyükelçi Yokoi’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini belirterek sözlerine başlayan Bakan Eker, Japonya ile Türkiye arasında tarım alanında işbirliğinin kurulmasının kendileri açısından önem arz ettiğini söyledi. Kiraz, limon, kanatlı eti ve ürünleri ihracatına başlanabilmesi için sürecin hızlandırılmasının önem taşıdığını vurgulayan Bakan Eker ihracatımıza yönelik sıkıntıların çözüme kavuşması halinde var olan potansiyelin daha büyük bir kısmını kullanabileceklerini dile getirmişti.

 

NEDEN.. İHBARI MECBİR OLMAYAN DÜŞÜK PATOJEN KUŞ GRİBİ RAPORUNUN İSTENMESİ.

 

Bilindiği gibi Kuş gribinin yüksek patojeniteye sahip Hight) raporu tüm ülkelerde World Organisation for Animal Health (OIE) Dünya Hayvan Sağlık Örgütü talimatı ile bildirimi mecburi hastalık olarak kabul edilmiştir.Bu rapor ithalatı yapacak olan ülke tarafından da istenmektedir.Bir de ihbarı yani bildirimi mecbir olmayan kuş gribinin düşük patojeniteye sahip (Low) raporu ise tüm ülkeler tarafından tutulmadığı gibi ithalatı yapacak ülke tarafından da istenmemektedir.

 

Japonya ile bu sorun yaşanırken Suudi Arabistan kimseden istemediği “Helal Belge”de ısrar edince görüşmeler durdu ve Suudiler Fransa ile anlaşma yoluna giderek bu ülke ile tavuk ürünleri anlaşmasını yaptılar.

 

Çin ile hala direkt satış yapamadığımız için üçünçü ülkeler kanalı ile haraç verek ihracat yapabiliyoruz.

 

Rusya ile ise gerekli yasal düzenlemeler eksik olduğu için bu ülke ile de ihracatımız bekleniyor.

 

 

20141209_184307

 

 

Bu olumsuzlukları gözönüne alan HASTAVUK Irak Erbil Fuarı’na iştirak ederek bu ülke insanları ile yakınen ilişki kurarak ihracat yollarını aramaya başladı.

 

Bu konu ile ilgili bilgi veren HASTAVUK Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer ve Genel Müdür Şahin Aydemir “Irak halkına bir yıldır üretimini yaptığımız kuru kesim ve beyaz üretiminin tanıtımı yaparak büyük ilgi gördük.”dediler,

 

 


Yazan - 14 Aralık 2014. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, EKONOMİ, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x